Zácpa patří mezi nepříjemné zdravotní problémy, které občas trápí takřka každého z pacientů. K zácpě jsou všeobecně náchylnější ženy, protože mají pevnější stahovače, a které často zácpa trápí v období těhotenství nebo při změně prostředí. Protože zácpa patří mezi příčiny hemeroidů (křečových žil v oblasti konečníku), má její léčba význam také v souvislosti s prevencí tohoto onemocnění.        

Příčiny zácpy

Zácpa je nejčastěji důsledkem nezdravého životního stylu, zejména pak nedostatku pohybu, nedodržování pitného režimu a nevhodného složení jídelníčku. V těhotenství má zácpu na svědomí změna hormonů. Stejně tak se vlivem hormonálních změn vyskytuje zácpa jako součást premenstruačního syndromu. Někteří pacienti, především ženy, mohou trpět zácpou v důsledku změny prostředí. U kojenců je častou příčinou zácpy přechod na tuhou stravu.

Zácpa a hemeroidy

U pacientů, kteří trpí zácpou dlouhodobě, může dojít k rozšíření křečových žil v oblasti konečníku – ke vzniku hemeroidů, které pak činí vyprazdňování ještě obtížnější. Hemeroidy se projevují nepříjemným svěděním a pálením, zejména při a po stolici, a může dojít také k jejich krvácení. Hemeroidy vyžadují léčbu, v méně závažných případech postačí aplikace mastí proti hemeroidům, v pozdějších stadiích onemocnění si stav často vyžádá lékařský zákrok.

Léčba zácpy

K léčbě zácpy se používají laxativa, nejčastěji ve formě tablet, kapek nebo čípků. Užívání většiny z nich se však doporučuje spíše jednorázové, nikoli dlouhodobé, protože dlouhodobé užívání laxativ vede spíše ke zhoršení stavu. Situaci také obecně zhoršuje dlouhé vysedávání na toaletě, například s novinami nebo s notebookem, kdy se člověk soustředí na jinou činnost, než je vyprazdňování.  Místo laxativ z lékárny proto doporučujeme raději vyzkoušet sušené švestky, fíky nebo lněná semínka namočená přes noc ve vodě. V lékárnách a prodejnách zdravé výživy jsou k dostání také semena indického jitrocele, která se prodávají pod obchodním názvem Psyllium nebo Psyllicol. Stav zácpy dále zlepšíme pitím minerální vody s projímavými účinky. Ideálním a trvalým způsobem léčby zácpy je dodržování zdravého životního stylu, který zácpě pomáhá předcházet.

Význam vlákniny

Mezi nejdůležitější součásti prevence zácpy patří konzumace stravy bohaté na vlákninu, protože vláknina příznivě ovlivňuje fungování střev a tím i proces vyprazdňování. Protože vláknina rovněž pomáhá zbavovat tělo odpadních látek, je zároveň účinnou prevencí celé řady civilizačních onemocnění, mezi nimi i karcinomu tlustého střeva. Výbornými zdroji vlákniny jsou ovoce (velmi dobrými pomocníky proti zácpě jsou jablka, hrušky a švestky), zelenina, celozrnné pečivo, luštěniny, ovesné vločky, otruby, ale také oříšky, popkorn a další potraviny.

Prevence zácpy

Zácpě můžme předcházet i dodržováním pitného režimu, což v praxi znamená vypít každý den alespoň 2 litry neperlivé vody nebo minerálky denně. Přitom bychom měli omezit konzumaci nápojů s obsahem alkoholu a kofeinu, které organismus dehydrují. Významnou roli hraje také pohybová aktivita, pro správnou funkci střev je důležité se pravidelně hýbat. Ideálním sportem je například plavání nebo jízda na koni. Neméne vhodné jsou svižné procházky, anebo cvičení cviků proti zácpě, jako je třeba svíčka nebo kočičí hřbety. U některých pacientů může být zácpa spojena s psychickými problémy, v tomto případě mohou pomoci relaxační techniky nebo psychoterapie. Preventivně proti zácpě působí také masáž konečníku, která je buď funkcí moderních bidetů, anebo si ji mohou pacienti provádět s použitím rostlinných olejíčků.

Babské rady na zácpu

Na zácpu zabírají i některé babské rady. Například když vypijete každý den ráno nalačno sklenici teplé vody, a pak se projdete, nebo si zaplavete, měli byste se do hodiny vyprázdnit. Jiná babská rada doporučuje proti zácpě pravidelný sex. Dále se doporučuje chodit na toaletu vždy ve stejnou dobu, pokud je to možné. Tuto radu dávají pacientům také lékaři.  Proti zácpě můžete pít také čaj z listů seny, jíst syrovou červenou řepu před spaním nebo nezralé banány.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>