Rektoskopie je endoskopická metoda vyšetření konečníku, která se používá v případě podezření na onemocnění v oblasti konečníku, nejčastě hemeroidů, a která v případě potřeby umožňuje provést drobnější zákroky, jako je například podvázání hemeroidu nebo odstranění polypu.

Metoda rektoskopie a její význam

K vyšetření konečníku se používá speciální endoskopický přístroj – rigidní rektoskop, přibližně 30 cm dlouhá dutá plastová (nebo kovová) trubice vybavená optickým systémem a zdrojem světla. Po zasunutí trubice do konečníku (toto zasunutí není bolestivé, protože se používá zvlhčující gel, který má analgetické účinky) může lékař zkontrolovat sliznici tlustého střeva, zda zde nejsou přítomny vnitřní hemeroidy, polypy, píštěle, anebo změny poukazující na nádorovité onemocnění konečníku. Mezi nejčastější důvody k provedení rektoskopického vyšetření patří právě podezření na vnitřní hemeroidy, jejichž průvodním znakem je krvácení z konečníku při vyprazdňování. Krvácení z konečníku však může být příznakem také jiných, závažnějších onemocnění, mezi nimi také karcinomu tlustého střeva. Ke stanovení této diagnózy je však vyšetření konečníku nedostačující, je třeba provést vyšetření celého tlustého střeva, k čemuž se využívá metoda kolonoskopie neboli koloskopie.

Jak vyšetření probíhá

Přestože vyšetření konečníku není bolestivé, ani časově náročné (netrvá déle než 10 minut), většina pacientů, kteří mají podezření na vnitřní hemeroidy, se rektoskopii záměrně vyhýbá, protože představuje vážný zásah do jejich intimity. Rektoskopie se nejčastěji provádí v neobvyklé kolenoprsní poloze, kdy pacient klečí na lůžku, a přitom se koleny dotýká svých prsou. Tato poloha se provádí nejčastěji, protože lékařům usnadňuje vyšetření, vyšetření konečníku je však možná i v poloze na boku, kdy si pacient nemusí oblečení dolní části těla zcela svléknout. Druhá poloha je pro pacienty mnohem přijatelnější, a o ni pokud požádáte svého lékaře, měl by Vám vyhovět.  V opačném případě se můžete obrátit na jiného lékaře, ne však vyšetření odkládat.  Průběh vyšetření vypadá tak, že lékař pacientovi vysvětlí, jak přesně bude postupovat, po zasunutí trubice zkontroluje konec tlustého střeva nejprve vizuálně, a poté s gumovou rukavicí nasazenou na ruce také pohmatem. Někdy se v rámci vyšetření provádí odběr části tkáně, která se zasílá do laboratoře na histologické vyšetření. Rektoskopie se provádí ambulantně a kromě rigidního rektoskopu k ní není zapotřebí žádné další vybavení.

Příprava před vyšetřením

Před vyšetřením je třeba provést vyprázdnění spodní části tlustého střeva. K tomu se používá buď klystýr, anebo čípky. Ve většině případů, kdy se vyšetření konečníku provádí ambulantně, přichází pacient na vyšetření již takto připravený. Na nutnost provedení domácí přípravy je předem upozorněn. Když je pacient hospitalizován v nemocnici, provádí se příprava zde, rovněž s využitím klystýru nebo čípků. Očistu se doporučuje provést nadvakrát, večer před vyšetřením a ráno v den vyšetření. Pacient by neměl před rektoskopií večeřet ani snídat. Po provedení vyšetření již žádná omezení nejsou, pacient může vykonávat všechny činnosti tak, jak je zvyklý.  Jediné omezení představuje nutnost zůstat hodinu po vyšetření v čekárně ordinace, a to pro případ, že by došlo vlivem podráždění sliznice ke krvácení.

Výsledky a léčba

Výsledky rektoskopie jsou známy ihned, s výjimkou případů, kdy se odesílají vzorky do laboratoře, na ty se několik dní čeká. Jestliže vyšetření potvrdí přítomnost vnitřních hemeroidů (vnitřní hemeroidy jsou ukryty uvnitř konečníku, a proto je nelze na rozdíl od vnějších hemeroidů bez vyšetření konečníku do hloubky diagnostikovat), lékař navrhne jejich odstranění. K odstranění hemeroidů využívá současná medicína několik metod, mezi nimi také laserové ošetření nebo metody klasické chirurgie s využitím skalpelu. Protože pro hemeroidy je typický sklon k recidivě, pacient je obvykle poučen o preventivních opatřeních vedoucích ke snížení rizika opětovného vzniku hemeroidů. Jedná se především o změnu sedavého způsobu života, zařazení vhodné (některé sporty stav hemeroidů naopak zhoršují) a pravidelné pohybové aktivity, dodržování pitného režimu v neposlední řadě také o konzumaci stravy bohaté na vlákninu.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>