Hemeroidy, zduřelé žíly v oblasti konečníku, patří mezi civilizační onemocnění, která postihují až 90% dospělých po třicátém roce věku. Medicína rozlišuje dva základní typy hemeroidů, a to vnitřní a vnější. Vnitřní hemeroidy pacienti obvykle nepozorují (protože na rozdíl od vnějších hemeroidů nejsou bolestivé) až do té doby, než se objeví jeden z jejich viditelných příznaků, kterým je krvácení z konečníku.

Proč hemeroidy krvácí

Krvácení z konečníku je spojeno s vyprazdňováním, dochází k němu buď při stolici, nebo krátce po stolici. Pacienti nacházejí stopy krve na toaletním papíru, případně vidí krev v toaletní míse či na svém spodním prádle. V případě hemeroidů je příčinou krvácení to, že došlo k prasknutí zduřelé žíly v konečníku. Toto zjištění je pro většinu z nás velmi znepokojivé, zároveň se však stydíme jít s tak intimním problémem k lékaři. Krvácení při stolici však obvykle není důvodem k panice, většinou se jedná o prasklý hemeroid. Prasklá žíla se často sama, nebo s použitím krému, zacelí a při dodržování preventivních opatření, která uvádíme níže v samostatném odstavci, snižujeme riziko recidivy. Ovšem vzhledem k tomu, že krvácení z konečníku nemusí být symptomem pouhých hemeroidů – zduřelých žil v konečníku, měli bychom v zájmu svého zdraví tento ostych přemoci a lékaře navštívit. To platí zejména pro muže starší 50. let, kteří představují nejvíce rizikovou skupinu pacientů, u kterých se objevuje karcinom tlustého střeva.

Vnitřní versus vnější hemeroidy

Vnitřní hemeroidy nebolí, protože se tvoří hlouběji v análním kanálu, kde nejsou přítomna žádná nervová zakončení. Na rozdíl od vnějších hemeroidů, pro něž je charakteristická podrážděná kůže, která je zarudlá a nepříjemně svědí nebo pálí. Ovšem pokud v důsledku zvýšeného tlaku, například tlačení na stolici při zácpě, vznikne v intimovaném místě krevní sraženina, která praskne, mohou také vnější hemeroidy krvácet.

Vyhřeznutí vnitřních hemeroidů

Mezi další příznaky vnitřních hemeroidů patří jejich vyhřeznutí, ke kterému však dochází v teprve pozdějším stadiu onemocnění. Vyhřeznutí je způsobeno hromaděním krve, která neodtéká. Pokud je toto vyhřeznutí (medicínky prolaps) řešeno včas, obvykle postačí, zasunout vyhřezlé žíly zpět do konečníku pomocí prstů. Tak mohou učinit pacienti svépomocí, anebo lékař. Prolapsy se mohou opakovat, k opětovnému vyhřeznutí pak nemusí docházet pouze při stolici, ale také při pohybu pacienta, jako je například kašlání, skákání, anebo svižná chůze. Pokud nejsou vyhřezlé hemeroidy vráceny zpět do konečníku, dochází k jejich trvalému vyhřeznutí, což lze řešit jen operativně, nejčastěji buď podvázáním, anebo chirurgickým odstraněním. Typickou potíží pacientů s prolapsem v posledním stadiu jsou časté záněty sliznice v oblasti konečníku, protože zde dochází k infikaci s bakteriemi, které jsou obsaženy ve stolici. Právě z toho důvodu, aby stav hemeroidů nedospěl až do tohoto stadia, neměli bychom lékařské vyšetření odkládat, aby bylo možno zahájit léčbu co nejdříve. Pokud jsou hemeroidy řešeny včas, lze se jich často zbavit samoléčbou v kombinaci s opatřeními, která urychlují jejich hojení, a zároveň předcházejí opětovnému výskytu.

Jak předcházet hemeroidům

Možnosti prevence jsou však oběma typům hemeroidů, vnitřním i vnějším, společná. Mezi důležitá preventivní opatření patří konzumace stravy, která je bohatá na vlákninu (vláknina je důležitá pro správné fungování střev a jejich pravidelné vyprazdňování), dodržování pitného režimu, omezení pití nápojů s obsahem alkoholu a kofeinu (které dehydrují organismus), pravidelná a přiměřená pohybová aktivita, nošení vzdušného oblečení a pečlivá hygiena konečníku. Vhodnější způsob očisty než suchý toaletní papír představují vlhčené ubrousky nebo používání bidetu.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>