Vnější hemeroidy představují nejčastější zdravotní problém v oblasti konečníku.  Jedná se o malé kožní výčnělky, které v klidovém stavu nečiní pacientům žádné větší obtíže. Mohou se projevovat svěděním nebo pálením po stolici. U pokročilejších forem vnějších hemeroidů však často dochází k vážnějším komplikacím.

Vnější hemeroidy a možné komplikace

Příkladem závažné komplikace vnějších hemeroidů je profuzní krvácení, ke kterému může dojít poté, co pacient musel při konání potřeby vyvolat příliš velký tlak. Profuzní krvácení je spojeno s velkými ztrátami krve a s rizikem chudokrevnosti. Vůbec nejčastější komplikací vnějších hemeroidů je trombóza, kdy dochází ke vzniku bolestivého uzlu naplněného krví, který může prasknout, a začít krvácet. Vzhledem k tomu, že rizika trombózy a profuzního krvácení jsou spjata s pokročilejší formou hemeroidů, je důležité začít tento problém řešit dříve, než se dostane do tohoto stadia, kdy už zpravidla vyžaduje lékařský zákrok. Pokud jsou hemeroidy včas diagnostikovány a léčeny, nedostávají se do této formy.

Jak se zbavit svědění

Pacienti si zevních hemeroidů většinou všimnou při intimní hygieně. Malé kožní výčnělky sice nejsou bolestivé, ani nekrvácí, mohou však být zdrojem nepříjemného svědění. Svědění je způsobeno tím, že přítomnost výrůstků neumožňuje dostatečnou hygienu konečníku. Většina pacientů totiž používá k očistě běžný toaletní nebo vlhčený papír, který nedokáže všechny zbytky po stolici odstranit. Z tohoto důvodu je vhodnější alternativou toaletního papíru omývání intimních míst vlažnou vodou, buď při sprchování, nebo použitím bidetu. Toto opatření pomáhá většině pacientů nepříjemné svědění odstranit.

Jak léčit hemeroidy

Pokud hemeroidy činí pacientům větší obtíže než svědění, oblast konečníku je bolestivá, a to zejména po stolici a působí komplikace při vyprazdňování, pacienty obtěžuje nepříjemný tlak i po vykonání potřeby, atd., je třeba onemocnění léčit. Léčba spočívá v odstranění těchto výčnělků. Hemeroidy lze odstranit buď ambulantně, nebo svépomocí. Přestože léčba svépomocí bývá několikanásobně zdlouhavější, většina pacientů volí právě tuto alternativu. Hlavním důvodem je ten, že se pacienti stydí jít k lékaři s tak intimním problémem. V lékárnách se dá koupit celá řada volně prodejných mastí a krémů proti hemeroidům. Při jejich pravidelném používání obtíže časem vymizí. Domácí léčbu můžete dále podpořit dodržováním zásad zdravé životosprávy. Klíčový je jídelníček bohatý na vlákninu, protože podporuje správnou funkci střev a pravidelné vyprazdňování, a přispívá k vhodné konzistenci stolice, která nemá tendenci dráždit oblast konečníku. Neméně významné je dodržování pitného režimu, nošení volného oblečení a pravidelná pohybová aktivita. Dále je důležité vědět, že k tvorbě hemeroidů obecně přispívá dlouhé sezení (proto jsou jimi často postiženi kancelářské profese nebo řidiči z povolání, kteří tráví většinu svého pracovního času vsedě), stejně jako zvedání těžkých břemen.

Ambulantní ošetření hemeroidů

Ambulantní zákroky představují efektivní řešení, jak zbavit pacienty obtíží spojených s hemeroidy. Jejich hlavními přednostmi jsou bezbolestnost (není zapotřebí anestezie a následně ani pracovní neschopnost) a krátký čas zákroku. Současná medicína nejčastěji využívá pěti metod, a to metody elastické ligatury, kdy se hemeroidy zaškrtí gumovým kroužkem, a poté samy odpadnou, koagulace infračervenými paprsky, unipolární elektrokoagulace (působením elektrického proudu dochází k scvrknutí hemeroidů), bipolární koagulace (ke zničení hemeroidů dochází působením vysokých teplot) a kryoterapie, kdy se k odstranění hemeroidů používají naopak velmi nízké teploty pod bodem mrazu. Alternativou ambulantních zákroků jsou pak operativní metody, při kterých se využívá laser, anebo klasická chirurgie. O volbě konkrétního postupu rozhoduje lékař s přihlédnutím ke stavu pacienta.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Josef says:

    Dobrý den
    Prosím o seznam volně dostupných léků na vnější hemoroidy v krvácejícím stádiu.
    Předem děkuji za jakoukoliv odpověd.
    josef

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>