Tlak v konečníku je nepříjemný pocit, ke kterému může docházet z několika různých příčin. Mezi nejčastější z nich patří oslabené a zvětšené žíly v oblasti konečníku – hemeroidy. Tlak v konečníku obtěžuje především pacienty, kteří trpí zácpou, a často i ženy v období těhotenství.

Nejčastější příčinou jsou hemeroidy

Pro zdravého člověka, který nemá zvětšené hemeroidy, ani netrpí jinými střevními či zažívacími obtížemi, je obvyklé, že pociťuje tlak v konečníku pouze během vyprazdňování a při nucení na stolici. U některých pacientů však může docházet k tomuto tlaku po velkou část dne. Velmi často bývá tento tlak doprovázen svěděním či pálením a může postupně přecházet také v bolest. V tomto případě se nejčastěji jedná o hemeroidy, onemocnění křečových žil v oblasti konečníku, které trápí více než polovinu populace.

Jak obtíže řešit

Hemeroidy patří mezi velice intimní zdravotní problémy, se kterými se většina z nás ostýchá jít k lékaři. Vzhledem k tomu, že neléčené hemeroidy se obvykle zhoršují a mohou vést až do stadia vyžadujícího operační řešení, případně také předznamenávat závažnější zdravotní problém, měli bychom překonat ostych a lékaře navštívit. V případě menších obtíží, jako je svědění a občasný tlak, lze problém odstranit používáním volně prodejných léků, jako jsou masti a gely (například měsíčková mast nebo gel z dubové kůry), aplikací sedacích koupelí (desinfekční a stahující účinky má například hypermanganová, jitrocelová či heřmánková sedací koupel) a dodržováním zdravé životosprávy.

Kdy jít k lékaři

Pokud je ovšem tlak na konečník doprovázený bolestí, anebo se objeví krev ve stolici, měl by pacient neprodleně navštívit lékaře, protože se může jednat buď o hemeroidy v pokročilejším stadiu, kdy hrozí nenávratné vyhřeznutí žil, anebo o jiné, vážnější onemocnění, v krajním případě o karcinom tlustého střeva. Zejména v případě rakoviny platí, že čím je dřívější odhalení, tím vyšší je pravděpodobnost úspěšné léčby.

Význam zdravé životosprávy

Pohodlný životní styl (sezení po většinu dne a nedostatek pohybové aktivity), nezdravá skladba jídelníčku (obsahujícího nadměrné množství bílé mouky, rafinovaného cukru, potravin s vysokým obsahem konzervantů, a zároveň nedostatečné množství vlákniny), nedostatečný pitný režim, konzumace nápojů s obsahem kofeinu a alkoholu, které dehydrují organismus, to všechno jsou faktory, které způsobují, že spousta pacientů trpí potížemi při vyprazdňování, nejčastěji zácpou. Chronická zácpa pak může vést ke vzniku hemeroidů, a což je způsobeno tím, že pacienti trpící zácpou jsou nuceni při stolici vyvíjet silný tlak vedoucí k zvětšení, podráždění, zduření a později také k vyhřeznutí žil v oblasti konečníku. Z tohoto důvodu je důležité, zácpě předcházet, jinými slovy prevence zácpy je zároveň prevencí hemeroidů. Zácpě se dá předcházet právě zdravějším životním stylem než výše uvedeným – tj. konzumací dostatečného množství potravin bohatých na vlákninu, dodržováním správného pitného režimu (minimálně 2 litry vody denně) a pravidelnou pohybovou aktivitou.

Tlak v konečníku v těhotenství

Tlak v konečníku je často spojený s těhotenstvím, což je dáno těsnou blízkostí sousedního orgánu – zvětšující se dělohy. Zvýšený tlak na konečník pociťují ženy zejména ve třetím trimetru, kdy je plod v děloze již velký. U některých žen může být tlak na konečník bohužel příznakem gynekologického onemocnění – endometriózy.

Endometrióza

Endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění, kterým trpí kolem 20% pacientek. Při endometrióze dochází k růstu částeček děložní dutiny (endometrií) mimo dělohu. Endometria se pak mohou objevit v pochvě nebo na děložním hrdle, ale také v močovém měchýři, ve střevech a dalších orgánech. Mezi nejčastější příznaky patří bolest v podbřišku, silná a bolestivá menstruace, bolest při pohlavním styku a často také neplodnost. Onemocnění se nejčastěji léčí hormonálně, další možnost představuje operační odstranění srůstů.  Stává se, že eEndometrióza v těhotenství samovolně odezní. Ke zlepšení stavu mohou vést i některé bylinné čaje, například z černohlávku.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>