Svědění konečníku představuje velmi nepříjemný a pro většinu z nás také sociálně nepřijatelný problém, který nejčastěji signalizuje dvě skupiny zdravotních problémů. Buďto přítomnost hemeroidů, anebo parazitů v našem těle. Pro obě varianty naštěstí zná současná medicína řešení.

Jeden z příznaků hemeroidů

Pokud svědění konečníku nastává především po stolici, a občas ho střídá pálení, jedná se s největší pravděpodobností o hemeroidy, což jsou zvětšené křečové žíly v konečníku. Svědění či pálení je jedním z prvních příznaků hemeroidů, který lze často zmírnit nebo odstranit zvýšením hygieny v rektální oblasti. Hlavním viníkem nepříjemných pocitů bývá nekvalitní toaletní papír, který dráždí citlivou oblast konečníku, a může způsobit také odřeniny. Z tohoto důvodu jsou k očistě konečníku mnohem vhodnější vlhčené ubrousky. Ideální způsob hygieny konečníku však představuje očista vodou, tedy použití bidetu.

Správná hygiena konečníku

Používání bidetu je v současnosti nejvhodnější způsob hygieny konečníku. Tlaková voda nejenže na rozdíl od papíru sliznici nedráždí, ale také nabízí vyšší úroveň hygieny, neboť intimní oblast dokonale očistí. Bidet je proto lékaři považován za účinné preventivní opatření proti hemeroidům. Moderní přídavné bidety kromě dokonalé očisty mají i své další přínosy, jako jsou například masážní programy, které dokážou stimulovat konečník a účinně tak předcházet zácpě. Právě zácpa totiž patří mezi nejčastější příčiny vzniku hemeroidů, a to z toho důvodu, že vytváří tlak na konečník. Tuhá stolice může vést k drobným poraněním kůže.

Jak předejít hemeroidům

Vedle správné hygieny konečníku existuje celá řada doporučení, která pomáhají předcházet vzniku hemeroidů a odstraňovat jejich nepříjemné příznaky, mezi nimi svědění konečníku. Mezi nejčastější z nich patří strava bohatá na vlákninu, důležitou balastní látku, která sice sama o sobě nemá žádnou výživnou hodnotu, příznivě však ovlivňuje celé zažívání. To je dáno její schopností zvětšit objem stolice ve střevech a zrychlit její průchod střevy. Bohatými zdroji vlákniny jsou ovoce a zelenina, celozrnné pečivo a luštěny. Čistou vlákninu si můžete koupit také v lékárně a používat ji jako doplněk stravy.

Nepodceňuje parazity

Nejsou to však jen hemeroidy, co může způsobovat nepříjemné svědění, ale také různí parazité. Velmi rozšířeným druhem parazita jsou hlístice. Tito červi nejčastěji napadají děti, ale vyskytují se také u dospělých. Nejznámějším parazitem ze skupiny hlístic jsou roupi. Asi 1 cm velcí červi se přenášejí především v kolektivních zařízeních, jako jsou mateřské či základní školy, ale také tábory nebo rodiny, a to kontaktem s oblastí konečníku. Vlivem nedostatečné hygieny se vajíčka roupů mohou dostat na potraviny, anebo na prsty dětí, a odtud do úst. V případě roupů se objevuje svědění konečníku především večer a v noci. Roupi jsou velmi nebezpeční pro dívky, a to protože mohou proniknout také do dělohy, kde způsobí zánět vejcovodů, který může vést až k neplodnosti. Ještě známějším střevním parazitem je tasemnice, také tasemnicí se můžeme nakazit v důsledku nedostatečné hygieny.

Jak se zbavit parazitů

Abychom se účinně zbavili parazitů, je nutné provést důkladnou očistu trávicího ústrojí – ideálním prostředkem k tomu je bylinná detoxikační kúra. Protože parazité si libují v nestrávených zbytcích potravy, je důležité konzumovat stravu s dostatkem vlákniny, která pro ně vytváří nepříznivé podmínky. Dalším pomocníkem v boji proti parazitům jsou také vitamíny. Organismus, který jich má dostatek, je obecně méně náchylný vůči nákaze. Samozřejmě, že v případě podezření na některého z parazitů ve Vašem trávicím traktu nebo v traktu Vašich dětí (roupy i články tasemnice jsou viditelní pouhým okem ve stolici), je návštěva lékaře nutná. Lékař provede potřebná vyšetření a pomůže Vám se parazitů zbavit.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>