Hemeroidy patří mezi velmi časté zdravotní obtíže, které trápí většinu pacientů po 30. roce věku. Vzhledem k tomu, že hemeroidy nepředstavují závažný zdravotní problém, a navíc se za ně většina pacientů stydí, dochází u nich k podceňování významu lékařského vyšetření. Návštěva lékaře je však důležitá nejen z hlediska pomoci při léčbě hemeroidů, ale také jako prevence dalších, vážnějších onemocnění, například žaludečních vředů, Crohnovy choroby nebo karcinomu tlustého střeva.            

Jak poznat hemeroidy

Jak tedy bez lékaře poznat, že se jedná o hemeroidy? A co přesně vlastně hemeroidy jsou? Hemeroidy (správně hemoroidy) tvoří žilní pletenec v oblasti konečníku. Následkem zvyšování žilního tlaku v této oblasti dochází ke zvětšení a zduření tohoto pletence (správně pleteně), což se projevuje několika způsoby. Zde je na místě rozlišit hemeroidy na vnitřní a vnější. Vnitřní hemeroidy jsou skryté uvnitř konečníku, pacient si uvědomí jejich výskyt, až když dojde k prvnímu krvácení. Ke krvácení hemeroidů obvykle dochází při stolici nebo po ní. Čerstvá červená krev na toaletním papíře mnoho pacientů vyděsí, protože se domnívají, že trpí nějakou vážnou nemocí, jako je například rakovina tlustého střeva. Zpravidla se však jedná o prasklou žílu, ze které teče krev. Naproti tomu zevní hemeroidy, které lze dobře nahmatat zvenčí, většinou nekrvácí, mají však spoustu jiných nepříjemných příznaků.

Nejčastější příznaky hemeroidů

Pojďme se nyní těmto příznakům blíže věnovat. Vedle krvácení, které je považováno za typický projev vnitřních hemeroidů, se setkáváme s řadou dalších, které mohou být přítomny u obou forem tohoto nepříjemného zdravotního problému. Nejčastějším a často prvotním příznakem, který pozorujeme jako první, je svědění nebo pálení v oblasti konečníku, a to zejména po stolici. Příčinou je to, že vytváříme tlak na podrážděnou část sliznice. Tyto pocity jsou velmi nepříjemné mimo jiné, protože se na veřejnosti nemůžeme na inkriminovaném místě podrbat. Pálení a svědění se dá zmírnit použitím krému proti hemeroidům. Nevýhodou těchto krémů je, že barví spodní prádlo, některé (zejména čínské) rostlinné masti nejdou vyprat. Na trhu je k dostání také volně prodejný chladivý gel, který nebarví.

Další typické příznaky

Některé pacienty rovněž trápí častý tlak na konečník, přestože se vyprázdnili, mají pocit, že ještě potřebují konat potřebu. (Tento tlak mají na svědomí vnitřní hemeroidy.) Dalším příznakem je přítomnost hlenu ve stolici. Zde je důležité podotknout, že samotná přítomnost hlenu ve stolici automaticky neznamená, že by pacient trpěl hemeroidy. Hlen se ve stolici často objevuje jako důsledek nadměrného množství potravin, které zahleňují, a to především produktů z kravského mléka, sladkostí a bílého pečiva. Hlen ve stolici může také signalizovat přítomnost některé z alergií. Pokud se ve stolici objevuje hlen v kombinaci s krví, obvykle se jedná o příznak hemeroidů, nebo jiných střevních problémů. Hemeroidy často doprovází zácpa. Stejně tak však může docházet k dráždění sliznice v důsledku častých průjmů nebo některých sexuálních análních praktik. V případě zevních hemeroidů se pacienti setkávají s výrůstky v konečníku, které mohou být na pohmat bolestivé. To však obvykle trvá několik dní, pak dochází ke zlepšení stavu. Hemeroidy představují chronický problém, pro něž jsou typická mírná zhoršení a zlepšení, která se střídají. Velké bolesti obecně s hemeroidy spojovány nejsou. K těm může dojít v pozdějším stadiu, například když se žilní uzel ucpe krví.

Léčba a prevence

Pokud Vás příznaky hemeroidů trápí, můžete se těchto obtíží zbavit svépomocí. Obecně se doporučuje dbát na zdravý jídelníček bohatý na vlákninu, dodržovat pitný režim a pravidelně cvičit. Ideálními pohybovými aktivitami je gymnastika, jóga a plavání. Od hemeroidů si můžete pomoci cvičením svíčky a také posilováním svalů pánevního dna. Co dále zabírá, to jsou zmíněné krémy či masti, dále pak sedací koupele z dubové kůry. Jestliže jste již ve věku seniorů a hemeroidy Vás trápí, měli byste navštívit lékaře. Buď svého obvodního, anebo se rovnou objednat do proktologické poradny, kde se na tyto obtíže specializují. S věkem pacientů roste totiž riziko, že se nemusí jednat pouze o hemeroidy.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>