Vznik prasklin, který je zpravidla doprovázený krvácením, patří mezi nepříjemné komplikace vnějších hemeroidů. Vzhledem ke zvýšenému riziku infekce je v případě prasklých hemeroidů důležité dbát na důkladnou hygienu v anální oblasti.

Hemeroidy a jejich příčiny

Hemeroidy patří mezi nepříjemná onemocnění, která trápí velkou část populace starší 35 let. Nejvíce ohrožené skupiny pacientů představují lidé, kteří mají geneticky podmíněný sklon k žilním problémům – jmenovitě ke křečovým žilám (hemeroidy jsou v podstatě křečové žíly v oblasti konečníku), vysoký krevní tlak nebo zaměstnání, kde většinu času prosedí, anebo při něm zvedají těžká břemena. Za další rizikový faktor je považována zácpa, nebo naopak časté průjmy dráždí oblast konečníku. Hemeroidy často trápí také těhotné ženy, a to z několika důvodů. V těhotenství dochází ke zvýšenému prokrvení dělohy umístěné v těsné blízkosti konečníku. Děloha tlačí na žíly v oblasti konečníku (hemeroidy) a způsobuje jejich rozšíření. Gravidní ženy dále často (v důsledku hormonálních změn) trápí zácpa, která je nutí k tomu, aby při stolici vykonávaly větší tlak, což je dalším faktorem, který může vést k prasknutí hemeroidů.

Prasknutí hemeroidu

K prasknutí hemeroidů dochází u vnějších hemeroidů, které jsou umístěny na zevním povrchu konečníku, kolem něhož jsou kruhovitě rozmístěny. Stává se tak nejčastěji během vyprazdňování, a to v situacích, kdy dojde k tomu, že se vnější hemeroidy zvětší natolik, že brání bezproblémovému průchodu stolice z análního otvoru. Nahromaděná krev totiž nemůže odcházet a vytvoří sraženinu v podobě uzlíku, který při tomto tlaku praskne. Lékaři pro tuto situaci používají termín trombóza. Prasklé hemeroidy krvácejí jasnou červenou krví a jsou velmi bolestivé. Může se jednat o několik kapek, ale i o větší množství krve. Někdy dokonce dochází k velkým ztrátám krve, které může vést až k anémii. Prasknutí hemeroidu se objevuje zpravidla až v pozdějším stadiu onemocnění. Vnější hemeroidy nejprve svědí, pálí a způsobují pacientovi další nepříjemné pocity, například pocit tlaku a nucení na stolici poté, co se vyprázdní. Teprve v dalších stadiích dochází k prasknutí a krvácení z konečníku. Pokud jsou hemeroidy včas léčeny (dojde k odstranění výchlipky, ve které se hromadí krev), nemusí se situace dostat do této fáze, kdy hemeroidy prasknou.

Krvácení vnitřních hemeroidů

Krvácení se objevuje také u vnitřních hemeroidů, ovšem s tím rozdílem, že pro vnitřní hemeroidy je krvácení typickým a často také prvním příznakem. To znamená, že ke krvácení vnitřních hemeroidů dochází již v prvních stadiích onemocnění. Vnitřní hemeroidy jsou totiž ukryté vnitř konečníku, pacientům obvykle nepůsobí žádné obtíže, a jejich přítomnost je zjištěna právě až výskytem krve na toaletním papíře.

Riziko infekce a prevence

Vzhledem ke zvýšenému riziku zanesení infekce z řitního otvoru do krve je v případě prasklého hemeroidu velmi důležité pečlivě dbát na hygienu konečníku. Očista toaletním papírem se nedoporučuje, vhodnější způsob očisty po stolici představuje použití sprchy nebo bidetu. Prasklý hemeroid se obvykle do několika dnů zhojí, problém však je, že po něm zůstane kožní výchlipka, kde může docházet k opětovnému prasknutí – zejména tedy, pokud pacienti trpí zácpou. Z tohoto důvodu je důležité zácpě předcházet, zejména konzumací stravy bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo, pop-corn, leněné semínko), dodržováním pitného režimu, omezením dlouhého sezení, zařazováním pravidelné pohybové aktivity do denního programu. Stav rovněž výrazně zlepšuje použití mastí proti hemeroidům. Kromě konzervativní léčby založené používání mastí proti hemeroidům a doporučeních, které pomáhají opětovnému vzniku hemeroidů předcházet, lze hemeroidy odstranit i ambulantně (mezi nejčastěji používané metody patří elastická ligatura – podvázání hemeroidů gumovými kroužky, aby samovolně odpadly, a kryoterapie – zničení hemeroidů mrazem), a v závažných případech také chirurgicky s použitím skalpelu nebo laseru.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>