Pálení konečníku sice není vážný, ale velice nepříjemný zdravotní problém, a to především z toho důvodu, že hygienické zásady ani společenské konvence neumožňují, aby se pacient na inkriminovaném místě podrbal.  Mezi nejčastější příčiny patří podráždění citlivé kůže v oblasti konečníku, nezřídka však pálení konečníku poukazuje na přítomnost jiného zdravotního problému, například hemeroidů, roupů nebo kvasinkového onemocnění.

Obvyklé příčiny pálení konečníku

Kůže na konečníku je velmi citlivá, a proto může snadno dojít k jejímu podráždění. Většinou se tak stává v případě nedostatečné nebo nevhodně prováděné hygieny, zejména po vykonání potřeby. Hrubý toaletní papír může pokožku dráždit stejně jako parfemovaný vlhčený ubrousek. Z tohoto důvodu představuje nejvhodnější způsob očisty po stolici omytí sprchou, nebo použití bidetu. Bidet má navíc tu výhodu, že konečník masíruje, čímž pomáhá předcházet zácpě i hemeroidům. Pokožce však může škodit také nadměrná hygiena, především ve spojení s používáním přílišného množství agresivního mýdla nebo jiných kosmetických přípravků. Další častou příčinou je konzumace některých potravin, zejména ostře kořeněných pokrmů. Pálení konečníku mohou způsobit také některé léky. Pokud tedy užíváte léky a obtěžuje Vás tento problém, určitě si přečtěte možné vedlejší účinky v příbalovém letáku, abyste mohli zkonzultovat tuto kontraindikaci s lékařem, a změnit způsob medikace.

Hemeroidy a anální trhlina

Jestliže pálení konečníku poukazuje na některá onemocnění, většinou se jedná o hemeroidy, zvětšené křečové žíly v oblasti konečníku, které trápí většinu pacientů po 35. roce věku. V tomto případě lze obtíže zmírnit používáním mastí proti hemeroidům, jako je například kostivalová mast, nebo sedacích koupelí, jako je například heřmánková nebo jitrocelová koupel. Dále je důležité, jíst stravu bohatou na vlákninu a dodržovat správný pitný režim, což ve spojení s pravidelnou pohybovou aktivitou účinně předchází zácpě, která stav hemeroidů zhoršuje, stejně jako bývá jejich příčinou. Nepříjemné pálení může mít na svědomí také anální trhlina, drobné poranění konečníku, k němuž často dochází v důsledku chronické zácpy. Anální trhlina se léčí podobně jako hemeroidy, buďto konzervativně (koupele, masti, zdravá životospráva), anebo chirurgickým odstraněním.

Důsledek průjmů či alergie

Pálení konečníku se může objevit i jako důsledek častých průjmů, například při střevní chřipce, ale také při alergii na lepek nebo celiakii. Právě proto, že může být pálení konečníku příznakem některého z méně i více závažných onemocnění, měli byste se, byť je Vám to nepříjemné, svěřit svému lékaři, který Vás obvykle dokáže tohoto problému zbavit, a případně také odhalit některou z nemocí, u které je včasné odhalení základním předpokladem úspěšného vyléčení.

Pálení konečníku u dětí

Pálení konečníku u dětí (a někdy i u dospělých, ale převážně u dětí, protože zdrojem nákazy jsou zejména dětské kolektivy jako mateřské školy či tábory) může poukazovat na přítomnost roupů. Tito drobní paraziti jsou aktivní především v noci, kdy jejich samičky žijící ve střevě vylézají ke konečníku, aby tam nakladly svá vajíčka.

Ostatní možné příčiny

Pálení konečníku však nemusí být vždy nutně spojeno s onemocněním trávicího ústrojí, ale také s kvasinkovou infekcí či diabetem, a dokonce i s psychickými poruchami. Pálením konečníku mohou trpět neurotičtí nebo hypochondričtí pacienti.

Diagnóza a léčba

Ke stanovení diagnózy a zahájení léčby je nutné, zjistit přesnou příčinu, k níž je zapotřebí provedení osobní anamnézy a medicínských vyšetření, která navrhuje lékař. V případě podezření na hemeroidy může lékař provést anoskopické vyšetření. Jestliže je důvodné podezření na nádorovité onemocnění (karcinom tlustého střeva) provádí se koloskopie, u podezření na diabetes odběr krve, atd. Po zjištění příčiny a stanovení diagnózy se pak léčí onemocnění, které pálení konečníku způsobuje. Ke zmírnění obtíží lze používat masti.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>