Hemeroidy představují nepříjemný zdravotní problém, který je třeba léčit. Metoda léčby se odvíjí od stupně závažnosti onemocnění. V méně závažných případech (u hemeroidů prvního až druhého stupně) postačí samoléčba, případně podvázání, v závažnějších případech lékaři zpravidla přistupují k operačnímu řešení.    

Hemeroidy podle stupně závažnosti

Hemeroidy jsou žilní pletence v oblasti konečníku. V případě, že dojde k jejich zvětšení a zduření (zpravidla vlivem nadměrného a častého tlaku na konečník – například při zácpě), stanou se zdrojem nepříjemných zdravotních obtíží. Hemeroidy prvního stupně se projevují svěděním (zejména při a po stolici) a pocitem tlaku na konečník. Při vyprazdňování může dojít k občasnému krvácení. Pokud jsou žíly v konečníku hodně nateklé a pacient pociťuje bolest při vyprazdňování, která je doprovázena krvácením, jedná se o hemeroidy druhého stupně. Při hemeroidech druhého stupně občas dochází k vyhřeznutí žil, toto vyhřeznutí bývá pouze přechodné na rozdíl od hemeroidů třetího stupně, kdy hemeroidy vystupují z konečníku nejen při každém vyprazdňování, ale také při jiných činnostech, jako je chůze, skákání nebo kašlání. Vyhřezlé hemeroidy lze zasunout prstem zpět do konečníku, což již v případě hemeroidů čtvrtého stupně, nejzávažnějšího stadia onemocnění, není možné. Pacienti trpící hemeroidy čtvrtého stupně trápí trvalý výhřez sliznice, pociťují neustálou bolest při běžných činnostech, zejména při sezení.

Jak se léčí hemeroidy

Jak bylo uvedeno výše, metody léčby se odvíjí od stupně závažnosti onemocnění. Hemeroidy prvního stupně se obvykle řeší aplikací mastí a gelů (například měsíčková mast nebo gel z dubové kůry), které mají stahující a desinfekční účinky v kombinaci se sedacími koupelemi (například s hypermanganem), které ulevují pacientům od nepříjemných pocitů a zlepšují prokrvení v anální oblasti, což pomáhá předcházet tomu, aby se onemocnění nedostalo do druhého stadia. Ke změkčení stolice se používají čípky. Hemeroidy druhého stupně vyžadují lékařské ošetření, které se provádí ambulantně, nejčastějším zákrokem je přitom podvázání hemeroidů. Vyhřezlé hemeroidy třetího stupně je třeba zasunout zpět do konečníku, tak může učinit buď pacient, nebo lékař. Vyhřezlé hemeroidy čtvrtého stupně, které již takto napravit nelze, vyžadují operační řešení.

Operace hemeroidů

Většina operací hemeroidů se provádí ambulantně a není přitom zapotřební provedení celkové anestezie. Současná medicína využívá několik operačních metod, přičemž mezi nejčastější patří metoda elastické ligatury, kdy se hemeroidy zaškrtí gumovým kroužkem, aby samy odpadly, unipolární elektrokoagulace (působením elektrického proudu dochází k scvrknutí hemeroidů), bipolární koagulace (ke zničení hemeroidů dochází působením vysokých teplot) a kryoterapie, kdy se k odstranění hemeroidů používají naopak velmi nízké teploty pod bodem mrazu. Alternativou těchto zákroků jsou pak operační metody s využitím laseru nebo metody klasické chirurgie s použitím skalpelu. Cílem operace hemeroidů je jejich odstranění. Jejich nevýhodou je, že u velkého počtu pacientů dochází k recidivě a je třeba je opakovat.       

Jak operaci předejít

Abychom předešli rozvinutí onemocnění do stadia, které vyžaduje operační zákrok, je třeba začít léčit hned první příznaky hemeroidů. Hemeroidy prvního stupně vyžadují nejen používání mastí a gelů, ale často také změnu životního stylu. Jsou to především špatné stravovací návyky (zácpa), časté sezení a nedostatečná pohybová aktivita, co vede ke vzniku a zhoršování stavu hemeroidů. Dalšími rizikovými faktory jsou pak nedostatečný pitný režim, obezita. Pokud tedy chceme závažným formám hemeroidů předejít, měli bychom jíst stravu bohatou na vlákninu, dostatečně pít a pravidelně se hýbat. Pacientům, kteří mají sklon k žilním problémům, se navíc doporučuje konzumace doplňků stravy posilujících cévní stěny.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>