Masti jsou nejvíce rozšířeným prostředkem, který se používá k ošetření hemeroidů. To je dáno nejen jejich hojivými účinky a snadnou aplikací, ale i tím, že většina z nich je volně prodejná. Hemeroidy z pochopitelných důvodů patří mezi intimní problémy, za které se většina pacientů stydí, a nechce s nimi chodit k lékaři.

Hemeroidy a možnosti léčby

Hemeroidy, zvětšené křečové žíly v oblasti konečníku, patří mezi nepříjemné zdravotní problémy, které trápí více než polovinu obyvatel. Odhaduje se, že hemeroidy trpí až 80% pacientů po 35. roce věku. Hemeroidy samy o sobě, jakožto žíly uvnitř (vnitřní hemeroidy) nebo vně (vnější hemeroidy) konečníku žádné obtíže nepůsobí, jsou obvyklou částí zdravého těla, problémy však nastávají, jakmile dojde k jejich zvětšení a zduření. To se zpravidla stává při opakovaném zvýšeném tlaku na konečník, nejčastěji v důsledku nezdravého životního stylu, dlouhodobého sezení, zácpy, obezity, ale také při zvedání těžkých břemen, anebo v těhotenství. Rizikovou skupinu rovněž představují lidé se zvýšeným sklonem k žilním problémům. V počátečních a méně závažných formách onemocnění pacientům zpravidla postačí změna životního stylu (zejména změna jídelníčku tak, aby byl bohatý na vlákninu, dodržování pitného režimu a zařazení pravidelné pohybové aktivity) v kombinaci s použitím hojivých mastí či gelů, sedacích koupelí a dalších prostředků domácí léčby.                  

Mast z měsíčku a z dubové kůry

Masti a gely na hemeroidy se používají pro jejich stahující (stahují zvětšené a vyhřezlé žíly zpět) a zároveň desinfekční účinky (brání kontaminace krve bakteriemi ze stolice). Mezi osvědčené prostředky proti hemeroidům patří měsíčková mast, mast z dubové kůry, konopná mast a další bylinné masti. Měsíčková mast, která se používá v lidovém léčitelství již po staletí, tlumí nepříjemné svědění konečníku, urychluje hojení a regeneruje pokožku. Pro zvýšení účinků se používá v kombinaci s měsíčkovým olejem. Kromě léčby hemeroidů ji lze použít také k ošetření spálenin, ekzémů a bércových vředů. Mast z dubové kůry, která díky obsahu tříslovin zastavuje krvácení, je vhodná k ošetření hemeroidů, které krvácejí. Kromě toho má významné desinfekční účinky, což je důležité, aby nedošlo ke kontaminaci krve v oblasti konečníku s bakteriemi ve stolici, a tím ke vzniku infekce. Mast z dubové kůry se doporučuje těhotným ženám a ženám, které mají hemeroidy po porodu. Mast se dále používá k léčbě plísňových onemocnění kůže, akné a mokvavých ekzémů.

Další masti na hemeroidy

Mezi další přípravky na hemeroidy patří konopná mast, která se používá obecně k hojení ran, jizev a ekzémů. V případě hemeroidů zaceluje trhliny a má výrazný antiseptický účinek. Její výhodou je, že nedráždí pokožku, protože neobsahuje vodu, ani žádné dráždivé látky. Stahující a desinfekční účinky má také řebříčková mast nebo masti s obsahem rozmarýnu. Při péči o anální oblast se dále používá celá řada bylinných mastí ze směsí bylin, jako je například mast s obsahem rostliny lnice květel, lichořeřišnice a vilínu. K ošetření hemeroidů lze rovněž použít průnikový gel Gallotin, který posiluje cévní stěnu tlustého střeva a odstraňuje nepříjemné pocity s hemeroidy spojené. Stejně jako bylinné masti má desinfekční a stahující účinky.  Masti se používají k zevnímu ošetření pokožky konečníku. Některé lze aplikovat (pomocí přiloženého aplikátoru) také dovnitř konečníku, například mast Faktu. Masti na hemeroidy se často používají v kombinaci s čípky, které mají laxativní účinky, a usnadňují vyprazdňování.

Kdy mast nestačí

V závažnějších případech onemocnění, kdy se hemeroidy opakovaně vrací, často krvácí, jsou zdrojem nepříjemného pálení a bolesti, působí velké obtíže při vyprazdňování a nepříjemné pocity po něm (nucení tlaku na stolici i po vyprázdnění), je návštěva lékaře nutná. Lékař obvykle provede potřebná vyšetření, a poté pacientovi navrhne pro něho optimální způsob léčby. Buďto ve formě některého z ambulantních, nebo chirurgických zákroků. Návštěva lékaře má význam nejen z hlediska léčby hemeroidů, ale také jako prevence závažných onemocnění střev, mezi nimi i rakoviny konečníku.      

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>