Lněné semínko, které se získává ze zralých tobolek lnu setého, je osvědčeným přírodním prostředkem proti zácpě a má celou řadu dalších účinků prospívajících našemu zdraví. Dodává našemu tělu cenné látky, používá se při léčbě zažívacích obtíží, neplodnosti, premenstruačního syndromu, prostatických obtíží a také usnadňuje porod.   

Cenný lék

Len setý je tradiční hospodářská plodina, která se pěstovala už ve starověkém Egyptě, protože se z jejích stonků vyrábělo plátno. V té době lidé přišli také na to, že zralé tobolky lnu obsahují velmi cenný lék – lněné semínko. Lněné semínko se již po celá tisíciletí používá k léčbě zažívacích obtíží, zácpy, ale také neplodnosti, premenstruačního syndromu a problémů s prostatou. Zevně pomáhá lněné semínko léčit kožní problémy, jako je atopický ekzém nebo lupénka. Kromě toho je lněné semínko účinnou prevencí nádorovitých onemocnění, zejména pak karcinomu tlustého střeva, který představuje nejrozšířenější druh rakoviny u nás.

Co semínko obsahuje

Lněné semínko je bohatou zásobárnou vitamínů (zejména pak vitamínů A a E), minerálních látek, rozpustné i nerozpustné vlákniny a mastných esenciálních kyselin, což jsou látky, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, a které velice příznivě ovlivňují nervovou soustavu, regulují hladinu cholesterolu a působí preventivně proti předčasnému stárnutí pleti. V semínku obsažené fytoestrogeny pak pomáhají ženám, aby se lépe vyrovnaly s projevy menopauzy.

Lněné semínko v potravinách

Lněné semínko ještě donedávna nebylo obvyklou součástí potravin. V posledních letech se přidává do celozrnného pečiva – housek a chleba, stejně jako sušenek, do müsli výrobků a dalších produktů zdravé výživy. K dostání je také samotné v čisté podobě. Jeho cena není vysoká, 100 g semínka stojí kolem 15 korun (ceny z roku 2014).

Pomocník při zácpě

Semínka lnu jsou osvědčeným přírodním prostředkem při léčbě chronické zácpy. Na rozdíl od ostatních laxativ, jako jsou například listy seny nebo lactulosa, ho lze používat dlouhodobě. Další výhodou semínka je, že nemá nepříznivé vedlejší účinky (pouze zpočátku užívání může vést u některých pacientů k nadýmání a plynatosti). Semínko proti zácpě se užívá následovně: ráno a večer pacient sní 2 polévkové lžíce semen, které nechal minimálně 8 hodin (lépe však 12 až 24 hodin, protože se vytvoří více slizu) namočená ve vodě. Namočením semínka nabobtnají a obalí se množstvím slizu, který zlepšuje střevní peristaltiku, a usnadňuje vyprazdňování.

Další možnosti konzumace

Semínka je možné přidat do jogurtu nebo do ovesné kaše. Další možnost představuje konzumace lněného oleje, v tomto případě se užívá každý den nalačno 1 polévková lžíce, kterou pak pacient zapije dostatečným množstvím tekutiny, ideálně neperlivou vodou s kapkou citronové šťávy. Připravit si můžeme také odvar z lněného semínka, a to následovně: 1 polévkovou lžíci semen povaříme cca ve 300 až 400 ml vody, necháme zchladnout a popíjíme během dne. Doporučená doba varu je 5 minut.

Alternativa lněného semínka

Velmi oblíbenou a rozšířenou alternativou lněného semínka jsou semena indického jitrocele, psyllium, která se proti zácpě užívají obdobným způsobem. Nemusí se však přes noc namáčet, stačí je dobře rozmíchat ve vodě. Směs vody a semínek se pije ráno a večer. Při užívání psyllia je nutné důsledně dodržovat pitný režim, jinak nedojde ke zlepšení zácpy, ale spíše k jejímu zhoršení.

Užívání v těhotenství

Zácpa často trápí gravidní ženy. Podstatnou komplikací zácpy v těhotenství však je, že není dovoleno užívat většinu druhů laxativ, aby nedošlo k vyvolání předčasného porodu nebo potratu. Lněné semínko naštěstí mohou těhotné ženy bez obav užívat. Kromě toho, že jeho konzumací předcházejí vzniku zácpy, a zároveň i hemeroidů, si také usnadňují průběh porodu. Podle babských rad by měla rodička pít měsíc před porodem odvar z lněného semínka.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>