Lactulosa je účinné projímadlo v podobě sirupu, které se používá jako prostředek při léčbě chronické zácpy. Jeho výhodou je, že působí pouze v tlustém střevě, a nenarušuje fyziologickou činnost střev. Přestože se jedná o volně prodejný přípravek, měli byste se o jeho použití vždy poradit se svým lékařem, anebo alespoň s lékárníkem. Stejně jako ostatní projímadla se lactulosa nesmí nepřetržitě používat delší dobu než 14 dní.

Pomocník při léčbě zácpy

Zácpa je nepříjemný zdravotní problém, který trápí poměrně velkou část populace. K její léčbě se používají laxativa neboli projímadla, obvykle volně prodejné léky změkčující stolici a usnadňující vyprazdňování. Při jejich užívání je důležité respektovat doporučené množství uvedené na obalu, stejně jako ostatní informace. Nadměrné a dlouhodobé užívání projímadel totiž může vést ke zhoršení zácpy a ke vzniku dalších, závažnějších zdravotních komplikací. Mezi účinná projímadla patří lactulosa, která je dostupná ve formě sirupu.

Přednosti lactulosy

Velkou výhodou lactulosy je, že kromě toho, že změkčuje stolici (to je dáno její schopností zvyšovat kyselost střevního obsahu), má také prebiotické účinky, což znamená, že vytváří příznivé prostředí pro žádoucí bakterie střevní mikroflóry. Lactulosa působí pouze v tlustém střevě, nenarušuje fyziologickou činnost střev a je vhodná i pro děti od 1 roku věku. Děti užívají poloviční množství dávky pro dospělé, nejmenší děti ještě menší dávku. Lactulosa se rovněž používá jako podpůrný prostředek při léčbě salmonelózy nebo v případě portální systémové encefalopatie, což je porucha mozku spojená se selháním jater. V těchto dvou případech určuje dávkování přípravku výhradně lékař. Dále je lactulosa osvědčeným přípravkem používaným před vyšetřením střev, například koloskopie nebo rektoskopie, kdy je zapotřebí jejich pročištění.

Užívání přípravku

Stejně jako při užívání ostatních projímadel, jakožto léků odvodňujících organismus, je také v případě lactulosy nutné důsledně dbát na dodržování pitného režimu. Denní dávka se užívá ráno po snídani s vodou nebo s čajem. Pokud pacient užívá léky, měl by se o použití lactulosy poradit s lékařem, protože laxativum může ovlivňovat (zejména snižovat) jejich účinek. Jedná se zejména o medikamenty snižující krevní tlak. Přípravek je radno uchovávat v pokojové teplotě a nevystavovat jej slunečnímu záření.

Lactulosa v těhotenství, u diabetiků a alergiků

Zácpa patří mezi časté zdravotní neduhy, které trápí gravidní ženy. (Její hlavní příčinou v těhotenství jsou hormonální změny.) Protože v období těhotenství se většina laxativ vzhledem k riziku vyvolání potratu nedoporučuje, roste význam lactulózy, která se užívat může. I přesto by se měla těhotná žena předtím, než začne sirup užívat, se svým lékařem poradit. Totéž platí také pro období kojení a při užívání lactulosy pacienty trpícími diabetem. Lactulosa je totiž zdrojem cukrů, protože se však jedná o menší množství, zpravidla nepředstavuje její užívání v doporučeném množství žádné obtíže. Neméně opatrní by měli být pacienti s alergií na laktózu, lactulosa obsahuje přibližně 8 gramů na 100 ml.

Možné nežádoucí účinky

K nežádoucím účinkům dochází zejména v případě předávkování, kdy se mohou objevit problémy s nadýmáním, průjmy, bolesti nebo křeče v oblasti břicha a vzácně také nevolnost či zvracení. Plynatost se může zpočátku objevit i u pacientů, kteří užívají lactulosu v doporučeném množství. Tento problém však většinou brzy vymizí. V opačném případě je lepší, zvolit jiný druh laxativa. Na trhu jich existuje dostatek. Alternativu laxativ z lékárny představuje přírodní léčba, například sušené švestky nebo lněné semínko.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>