Krvácení z konečníku může signalizovat celou řadu závažných zdravotních obtíží, mezi nimi také karcinomu tlustého střeva. Nejčastěji se však jedná o důsledek křečových žil uvnitř nebo vně konečníku – hemeroidů. Hemeroidy v současné době představují zdravotní problém, který trápí většinu populace starší 30 let.      

Co jsou hemeroidy

Hemeroidy jsou křečové žíly, které se nacházejí buď uvnitř (vnitřní hemeroidy), nebo vně (vnější hemeroidy) konečníku. Pro vnitřní hemeroidy je typické, že nejsou na viditelné na pohled, a pacienty na svou přítomnost upozorní až krvácením při stolici. Krev, která se objeví na toaletním papíru, a vytéká z prasklé žíly v řitním otvoru, je čistá a červená. Naproti tomu vnější hemeroidy, které jsou na první pohled viditelné, zpravidla nekrvácí, zato však vytváří sraženiny, které mohou být velmi bolestivé.

Jak poznat hemeroidy

O obou případech se jedná o problém, který vyžaduje řešení. Zatímco u méně závažných forem si vystačíme s domácí léčbou, v závažnějších případech je zapotřebí lékařská pomoc. Obecně platí, i přes veškerý ostych, že by o tomto intimním problému měl vědět náš lékař. Pokud se hemeroidy objeví přechodně ke konci těhotenství, kdy jsou způsobeny tlakem dělohy na oblast konečníku, obvykle bez větších obtíží po šestinedělí vymizí. Krvácení z konečníku totiž nemusí signalizovat přítomnost hemeroidů, ale také dalších onemocnění či zdravotních komplikací. Hemeroidy obvykle poznáme podle toho, že je jejich přítomnost doprovázena nepříjemným pálením a svěděním. Pacienti si dále stěžují na pocity tlaku. Dále se mohou objevit výtoky z konečníku, které mají mokvavý charakter, a mohou být s příměsí hlenu. Někdy dokonce dochází k výhřezu střeva.

Další příčiny krvácení

A jaké další nemoci může krvácení z konečníku signalizovat? Jedná se především o onemocnění tlustého střeva, jako je rakovina tlustého střeva a konečníku nebo polypy tlustého střeva, což jsou výhřezky sliznice, které při porušení mohou krvácet, a je s nimi spojeno riziko budoucího výskytu rakovinného bujení. Krvácení z konečníku může být i skryté, které lze zjistit pouze rozborem stolice. Protože Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem karcinomu tlustého střeva, provádí se u nás preventivně toto vyšetření osobám starším 50 let věku. Krvácení z oblasti konečníku může nastat také v důsledku poranění při análním styku.

Léčba a prevence

Pokud lékařské vyšetření potvrdí, že se v daném případě skutečně jedná o hemeroidy, dle stadia závažnosti lékař navrhne způsob léčby, který je pro pacienta optimální. Může předepsat mast či gel proti hemeroidům, doporučit podvázání či jiné medicínské ošetření hemeroidů, a samozřejmě také doporučit celkovou změnu životního stylu. Ta spočívá především v dodržování zdravého jídelníčku, pitného režimu, omezení alkoholických nápojů a kávy. Dále je důležitý pravidelný pohyb a pravidelná stolice. Zácpa situaci jen zhoršuje. Doporučení dodržování zásad zdravého životního stylu mají význam pro všechny pacienty, zcela nezávisle na druhu a stupni závažnosti onemocnění, stejně jako na jejich věku a představují i důležitou součást prevence u pacientů, kteří hemeroidy netrpí.

Význam vlákniny

Vzhledem k tomu, že hemeroidy vznikají v důsledku velkého a častého tlaku na konečník, a tuhá konzistence stolice nebo zácpa tento tlak zvyšují, představuje nedílnou součást zdravého životního stylu konzumace potravin bohatých na vlákninu. Vláknina patří mezi nestravitelné složky potravy, ze kterých tělo v podstatě nezískává žádnou energii. Z hlediska našeho zdraví má však vláknina nezastupitelný význam, a to, že usnadňuje průchod natráveného obsahu tlustým střevem a urychluje jej. Díky vláknině odpadní látky, které vznikají při trávení, snáze opouštějí naše trávicí ústrojí a nehromadí se v něm. Konzumací potravin bohatých na vlákninu tak předcházíme zácpě, hemeroidům i dalším civilizačním onemocněním mezi nimi také karcinomu tlustého střeva.

Foto: Freeimages.com

 

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>