Krev ve stolici může být příznakem různých onemocnění. Žaludečními vředy počínaje a rakovinou tlustého střeva konče. Nejčastěji se jedná o projev křečových žil v konečníku – hemeroidů.  Ani diagnostika hemeroidů však nevylučuje riziko výskytu některé ze závažných nemocí, a proto bychom krev ve stolici neměli nikdy podceňovat.        

Svépomoc vždy nestačí

Mnoho pacientů považuje krev ve stolici za velmi intimní problém, se kterým se nechtějí nikomu svěřovat, a jejich stud představuje závažnou překážku k tomu, aby podstoupili jakékoli lékařské vyšetření. Pacienti jsou většinou přesvědčeni, že se jedná o hemeroidy, což se skutečně později ve většině případů potvrdí, a snaží se svůj problém řešit svépomocí. Na léčbu hemeroidů se prodávají různé volně dostupné masti nebo gely, pacientům rovněž pomáhají sedací koupele nebo různé babské rady, jako je například přikládání obkladů z plodů bezinek. Problém je, že v závažnějších případech hemeroidy vyžadují odborné ošetření, buď podvázání, nebo chirurgické odstranění. Nehledě na to, že stav neléčených hemeroidů se může dále zhoršovat. Další riziko odkládání návštěvy lékaře spočívá v tom, že hemeroidy mohou být prvním stupněm vážného střevního onemocnění, jako je například Crohnova choroba, celiakie nebo ulcerózní kolitida.

Příčiny nálezu krve

Jinou skupinu pacientů zase krev ve stolici vyděsí natolik, že rychle pospíchají k lékaři v přesvědčení, že mají rakovinu tlustého střeva nebo jinou závažnou nemoc, a tudíž už jim zbývá pouze několik měsíců života. Situace však tak dramatická zpravidla není. I když krev ve stolici může vypadat děsivě, může se objevit právě v důsledku poškození žilní stěny (v tomto případě se nejčastěji jedná o vnitřní hemeroidy, které se projevují právě krvácením). Lékař proto pacienty zpravidla uklidní a zjistí příčinu krvácení. Pokud se skutečně jedná o rakovinu (karcinom) tlustého střeva, vzhledem ke včasnosti odhalení jsou prognózy na úspěšné vyléčení velmi vysoké. Nález krve ve stolici tedy není důvodem k panice, ale je zcela jistě důvodem, proč zajít k lékaři.

Polypy a karcinom tlustého střeva

Pro diagnózu má zásadní význam barva krve. Nález jasně červené krve se označuje jako enteroragický, zatímco nález černé krve jako melénský. Jasně červená krev se objevuje v důsledku krvácení z dolní třetiny tenkého střeva, tlustého střeva a konečníku. Na rozdíl od tmavé krve, která pochází z trávicího traktu od druhé třetiny tenkého střeva až po dutinu ústní. Viditelná, jasně červená krev se ve stolici často objevuje nejen jako důsledek hemeroidů, ale také polypů, což jsou malé nezhoubné útvary na sliznici střeva, které lze snadno odstranit pomocí kolposkopickým zákrokem. Pokud je krev přítomna ve stolici pacienta seniorského věku a je navíc doprovázena dalšími zdravotními obtížemi, jako je úbytek na váze, častý průjem, který se střídá se zácpou, je třeba provést vyšetření, které karcinom tlustého střeva vyloučí.

Okultní krvácení

Krev ve stolici však nemusí být viditelná pouhým okem. Pro tuto situaci medicína používá termín okultní krvácení. To je případ právě již zmíněných žaludečních vředů, kdy má krev ve stolici, která není viditelná pouhým okem, černou barvu (mednický nález), protože je natrávená. Pro žaludeční vředy je však typická celá řada dalších příznaků, mezi nimi především bolesti břicha po jídle, které vedou lékaře k tomu, aby u pacientů provedli vyšetření stolice, ze kterého je přítomnost krve patrná. Vzhledem k riziku vzniku četných závažných onemocnění především v seniorském věku, kdy krev ve stolici není viditelná pouhým okem, je důležité po 45. roce věku nezanedbávat význam preventivních vyšetření, jejichž součástí je také kontrolní rozbor stolice.

Další časté příčiny krve ve stolici

Mezi další velmi časté příčiny nálezu krve ve stolici patří krvácení z jícnu (v tomto případě se ve stolici objevuje tmavá natrávená krev) a infekční záněty střev, jako je například salmonela – infekce způsobená konzumací bakteriemi kontaminovaných potravin, která se dále projevuje průjmy a zvýšenou teplotou.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>