Křečové žíly neboli varixy patří mezi nejčastější onemocnění oběhového systému. Nejčastěji postihují oblast dolních končetin. Hlavní příčinou vzniku křečových žil jsou oslabené žilní stěny, velkou roli sehrává také dědičnost a nezdravý životní styl. K léčbě varixů se využívá různých metod, například kompresivní léčba, farmakologická léčba, laserové ošetření nebo klasická chirurgie.

Výskyt a příčiny křečových žil

Křečové žíly představují civilizační onemocnění, které se objevuje u rostoucího počtu pacientů. Vzhledem k tomu, že mezi významné rizikové faktory jejich vzniku patří hormonální změny – zejména pak v období těhotenství nebo menopauzy, trápí mnohem více ženy než muže. Výskyt křečových žil u žen je až dvojnásobně vyšší než u mužů. Dalšími příčinami varixů jsou dědičnost tendence k žilním problémům, vyšší věk, nadváha nebo obezita, dlouhé stání a zlozvyk, dávat si nohu přes nohu, což s oblibou dělají především ženy.

Primární a sekundární varixy

Podle příčiny se rozlišují dva typy křečových žil, a to primární a sekundární. Primární varixy vznikají v důsledku oslabené žilní stěny, jedná se o klasické zvětšení povrchových žil. Sekundární varixy, které jsou zapříčiněny jiným onemocněním, hlouběji postihují žilní systém. Pacienti mohou trpět oběma typy varixů.

Příznaky a projevy

Na počátku onemocnění se na vnitřní stěně lýtek a kolem kotníků objevují pouze drobné žilky, které pacienti – zejména tedy pacientky vnímají především jako kosmetický problém. Bez včasné léčby se stav varixů postupně zhoršuje. Vystouplé žíly se zvětšují a jsou bolestivé na dotyk. Později může dojít k porušení zásobování dolních končetin a ke vzniku bércových vředů. Pacienty trápí pocit těžkých nohou, zejména večer nebo po těžké námaze. Zhoršení stavu lze u pacientů pozorovat v letních měsících, kdy jsou vysoké venkovní teploty.  Mohou se objevit také křeče (odtud název křečové žíly), mravenčení, otoky a bolesti.

Kompresivní a farmakologická léčba

K léčbě varixů využívá současná medicína několik metod. Aflou omegou léčebných postupů je podpora žilního systému využitím komprese. Kompresivní metoda sice již vzniklé varixy nedokáže odstranit, ale dokáže zamezit otokům a bolestem. Používají se při ní kompresivní punčochy, obinadla, ale také led. Zmírnit projevy onemocnění a zastavit jeho další rozvoj pomáhá farmakologická léčba. Jedná se o medikamenty s obsahem heparinu, které se užívají z důvodu prevence krevních sraženin. Dále se používá metoda sklerotizace, která spočívá v injekční aplikaci látek do žilního systému s cílem uzavření varixů.

Laserové a chirurgické ošetření

Velmi rozšířenou metodou je laserové ošetření, jehož hlavní výhody představují bezbolestnost, bezkontaktnost a možnost přesného zacílení, díky čemuž nedochází k zásahu do okolních struktur. Laser pracuje na principu selektivní fototermolýzy, jeho světlo se vstřebá v zacílené žíle, kde dochází k přeměně jejího obsahu na teplo. Výsledkem ošetření je, že se žíla smrští. Laserové ošetření se provádí u menších povrchových žil, větší žíly a kmenové varixy vyžadují chirurgické odstranění, při kterém se odstraňuje postižený úsek hlavního povrchového žilního kmene malými řezy.  Ne vždy (především u mladých pacientů) je však medicínská léčba nutná. Stav křečových žil v počátečním stadiu často zlepší změna životního stylu a nošení speciálních kompresivních punčoch. Jistým druhem křečových žil jsou hemeroidy, zvětšené křečové žíly v oblasti konečníku, které se léčí buď konzervativně (používám mastí, aplikací sedacích koupelí, atd.), ambulantně, anebo také chirurgicky.

Prevence křečových žil

Přestože křečové žíly patří mezi onemocnění s vysokou genetickou zátěží, lze jejich výskytu a zhoršení stavu do jisté míry předejít. Pokud je příčinou vaxirů oslabení žilní stěny, lze stěny posílit užíváním doplňků stravy¨s obsahem rutinu. Jestliže se onemocnění ve Vaší rodině vyskytlo, a jste matkou několika dětí, případně jsou u Vás přítomny další rizikové faktory, doporučujeme užívat buď tyto doplňky, anebo konzumovat potraviny  obsahem rutinu, například rajčata a chřest. Dále je radno se vyvarovat zlozvyku dávat si nohu přes nohu (žilám více prospívá dát si nohy nahoru), kouření, některých druhů hormonální antikoncepce, dlouhého stání i sezení (zařazovat pravidelné přestávky) a zvedání těžkých břemen. Naproti tomu se doporučuje pravidelná pohybová aktivita, jako je plavání, gymnastika či jízda na kole a samozřejmě zdravý jídelníček.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>