Kolonoskopické vyšetření se provádí při podezření na zánětlivé, nádorové nebo jiné onemocnění tlustého střeva. Tato metoda umožňuje lékařům důkladně vyšetřit celé tlusté střevo a v případě potřeby také odebrat vzorky tkáně pro účely laboratorního vyšetření. Koloskopie je důležitou součástí prevence rakoviny tlustého střeva.   

Střevo musí být vyprázdněné

Koloskopie se provádí pomocí speciálního optického přístroje – endoskopu s kamerovým systémem. Jedná se o náročnější vyšetření prováděné v autosedaci, která spočívá v podání analgetik – léků působcích proti bolesti. Aby bylo možné střevo důkladně vyšetřit, a snížilo se riziko výskytu komplikací, je zapotřebí, aby bylo prázdné. Z tohoto důvodu musí pacienti před vyšetřením provést přípravu, a to jak v případě koloskopie diagnostické (sloužící k potvrzení či vyvrácení diagnózy), tak terapeutické (sloužící k provedení léčebných zákroků, jako je ošetření hemeroidů či zastavení krvácení).

Příprava před vyšetřením

Příprava před koloskopickým vyšetřením zahrnuje očistu střev, která se provádí bezprostředně den před vyšetřením, kdy se pacientům podává prázdnící roztok, speciální dietní režim vedoucí k vyprázdnění střev (který je nutno zahájit cca týden před vyšetřením) a vzhledem k provedení autosedace si pacient rovněž musí zajistit doprovod, který jej po vyšetření odveze domů. V případě, že se koloskopie provádí v celkové anestezii (jedná se o výjimečné případy), je pacient propuštěn nejdříve druhý den po vyšetření. Po vyšetření nesmí pacient po dobu 8 hodin řídit motorová vozidla, ani vykonávat činnosti, které je fyzicky náročné.

Omezení jídelníčku před vyšetřením

Časově nejnáročnější součástí přípravy na koloskopické vyšetření je dietní režim, který musí pacienti dodržovat 7 dní předem. Ze stravy je nutno vyloučit především celozrnné pečivo, ovoce se zrníčky (kiwi, meloun, rybíz) a zeleninu se slupkami (rajčata a papriky), ořechy, stejně jako potraviny, které obsahují mák, kmín, dýňová semena a slunečnicová semínka. Dále je třeba vynechat doplňky stravy s obsahem železa. Před vyšetřením je nutno vysadit také některé léky, které pacient užívá, z tohoto důvodu by měl lékaře předem informovat o všech užívaných lécích. Před vyšetřením se nesmí užívat ani analgetika, jako Nufofen, Ibuprofein a další. To platí dvojnásobně u případů, kdy se koloskopie provádí v celkové anestezii. Součástí diety u osob, které trpí zácpou je tekutá strava 3 až 4 dny před vyšetřením.

Dieta v den vyšetření

V den vyšetření by pak pacient neměl konzumovat žádné mléčné výrobky, ale ani tureckou kávu, ovocné či zeleninové džusy. Namísto toho se doporučuje pít čiré tekutiny, buď velmi slabý ovocný, zelený nebo černý čaj, v ideálním případě pouze vodu. Pacient jako součást přípravy pije projímací roztok. Pokud není vyšetření v ranních hodinách, může si pacient dopřát lehkou snídani, například hovězí či slepičí bujón. Čtyři hodiny před vyšetřením nesmí pacient ani jíst, ani pít.

Průběh a rizika koloskopie

Kolposkopické vyšetření obecně pacienti dobře snáší. Většina z nich díky analgetikům nepociťuje bolest. V případě bezproblémového průběhu trvá vyšetření 20 minut, maximálně půl hodiny. Jeho délka je dána individuálním tvarem tlustého střeva pacienta, jeho tělesnou konstitucí, atd. Jako s každým náročnějším vyšetřením jsou také s koloskopií spojena jistá rizika. Jedná se zejména o riziko krvácení (pacient proto neopouští zdravotnické pracoviště bezprostředně po vyšetření, ale setrvává zde dobu doporučenou lékařem), možnost alergické reakce na zklidňující léky a bohužel také o riziko, že dojde k perforaci (protržení) střeva. Perforace střeva, která patří mezi nejzávažnější komplikaci, vyžaduje následnou hospitalizaci. Dochází k ní naštěstí jen velmi zřídka.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>