Jitrocel kopinatý (kopinatý protože tvarem svých listů připomíná kopí) je vytrvalá a v našich zeměpisných šířkách hojně rozšířená bylina (roste běžně na polích a lukách), která má široké uplatnění v lidovém léčitelství a lze ji využít také při léčbě rozšířených žil v oblasti konečníku – hemeroidů.     

Jitrocelová sedací koupel

Jitrocel se dá při léčbě hemeroidů využít několika způsoby. První z nich představuje sedací koupel, která má hojivé, stahující a antibakteriální účinky. Jitrocelovou koupel proti hemeroidům připravíte následovně: 2 polévkové lžíce sušené byliny krátce povaříte v půl litru vody. Vroucí odvar pak přilijete do lavoru s cca pěti litry vlažné vody. Promícháte, rukou zkusíte teplotu a na 15 až 20 minut se posadíte do připravené lázně. V případě akutních obtíží je třeba provádět koupel alespoň jednou denně.

Jitrocelové obklady nejen na hemeroidy

Další možnost představují jitrocelové obklady, ke kterým se používá emulze připravená z vody a jitrocelového extraktu (k dostání v lékárně). Emulzí napustíte bavlněný šátek nebo jiný kousek látky a přikládáte na postižená místa. Vzhledem k tomu, že jitrocel zastavuje krvácení, používají se tyto obklady především k ošetření hemeroidů, které krvácejí. Jitrocelové obklady nemají hojivé účinky pouze na hemeroidy, ale také na ostatní poranění, jako jsou například vředy nebo otevřené rány. Schopnosti snižovat krvácivost vděčí jitrocel vysokému obsahu taninů, které mají výrazné stahující účinky.

Šťáva z kopinatého jitrocele

Vynikající hojivé a regenerační účinky má jitrocelová šťáva, a to pro svůj vysoký obsah zinku a křemíku. Pravidelným potíráním hemeroidů jitrocelovou šťávou dosáhnete zlepšení stavu během velmi krátké doby. Pokud nemáte k dispozici šťávu, můžete použít listy čerstvé byliny, které jemně rozemelete, a přiložíte na postižená místa.

Jitrocel na odhlenění

Jitrocel má celou řadu dalších příznivých účinků na naše zdraví, velmi ceněná je jeho odhleňovací schopnost, čehož se hojně využívá v medicíně. Jitrocelový sirup je známým prostředkem proti vlhkému kašli. Zbavit hlenů dokáže jitrocel také střeva, což je důležité při léčbě hemeroidů, kdy hlen ve střevech ztěžuje vyprazdňování.  

Sběr jitrocele

Sušený jitrocel můžete koupit v lékárně, anebo si jeho listy vlastnoručně nasbírat. Ideální doba pro sběr je od začátku měsíce května do začátku měsíce srpna, listy rostliny mají nejvíce účinných látek předtím, než nastane doba květu. Vzhledem k tomu, že je jitrocel velmi choulostivý na sušení, je nutno sbírat jeho listy při suchém počasí, a zároveň dbát na to, aby byly sušeny ve velmi tenkých vrstvách, jinak zplesniví. Usušené listy skladujeme na suchém a temném místě, nejlépe v uzavřené skleněné nádobě. Kromě jitrocele kopinatého se můžete na našich loukách setkat s pěti dalšími druhy jitrocele, které lze rovněž využít, je však třeba pamatovat na to, že mají podstatně nižší obsah cenných látek.

Rozpustná vláknina z indického jitrocele

Vedle kopinatého jitrocele je u nás k dostání také indický jitrocel (známý jako psyllium), jenž se prodává ve formě semen, a je vynikající balastní látkou, která pomáhá proti zácpě. Když se sušená semena psyllia (rozpustná vláknina) rozpustí ve vodě, vznikne slizký gel, který v trávicím traktu nabobtná, a usnadňuje průchod potravy střevy. Dlouhodobé užívání dokáže odstranit zácpu, a tím účinně předcházet vzniku hemeroidů, neboť zácpa patří mezi jejich hlavní příčiny. Dalším přínosem indického jitrocele pro lidské zdraví je, že jeho semena pomáhají zbavovat tělo škodlivin, čímž předcházejí celé řadě závažných onemocnění, mezi nimi také karcinomu tlustého střeva.

Jak užívat psyllium

Při užívání psyllia je však nutné, dbát na dostatečný pitný režim, jinak se naopak stav zácpy zhorší. Psyllium se užívá ráno a večer před spaním (jako prevence postačí jednou denně), kdy se množství předepsané na obalu rozmíchá ve vodě a vypije. Semena jitrocele mají neutrální chuť, lze je přimíchat i do jiných nápojů, jako je kefír nebo ovocný džus, případně také do jogurtu.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>