Hypermangan je označení pro manganistan draselný, ve vodě rozpustnou sloučeninu manganu s černošedými krystalky, která se hojně využívá v medicíně jako desinfekční prostředek při čištění ran, a to pro její vynikající oxidační vlastnosti. Pro své účinky se hypermangan doporučuje také při klasické léčbě hemeroidů.

Prostředek klasické léčby

Hemeroidy, zvětšené křečové žíly v oblasti konečníku, které působí pacientům celou řadu velice nepříjemných obtíží spojených nejčastěji s vyprazdňováním (zejména pak pálení, svědění, bolest a krvácení), lze v závislosti na stadiu onemocnění léčit dvěma způsoby, a to buď chirurgicky (v závažnějších případech), nebo pomocí metod klasické léčby. Jedním z prostředků klasické léčby, který často lékaři pacientům doporučují, je právě manganistan draselný neboli hypermangan, který je v lékárně dostupný v tekutém stavu jako hypermanganový roztok. Dále se dá sehnat ve formě tablet nebo prášku.

Eliminace rizika infekce

Hypermangan patří mezi účinná antiseptika – látky, které se aplikují na kůži, aby snížily riziko vzniku infekce, sepse nebo hniloby, a proto se hojně používají v medicíně. Vzhledem k tomu, že hemeroidy jsou spojeny se zvýšeným rizikem infekce, neboť v případě prasknutí hemeroidů hrozí kontaminace krve s bakteriemi ve stolici (ke krvácení hemeroidů dochází jak u vnitřních hemeroidů, tak u vnějších hemeroidů – když dojde prasknutí krevních sraženin ), pomáhá hypermangan toto riziko snížit.

Důkladná hygiena konečníku

V případě krvácení hemeroidů, ať už vnitřních, nebo vnějších, je z hlediska prevence infekce kromě použití desinfekčních prostředků, jako je hypermangan, velmi důležitá také správná hygiena konečníku. Suchý toaletní papír se přitom obecně nepovažuje za příliš vhodný způsob očisty po stolici – na rozdíl od použití vody, sprchy nebo bidetu. Pokud trpíte hemeroidy, je očista vodou důležitá nejen z hlediska vyšší úrovně hygieny (a tím prevence infekce), ale také jako prevence samotného vzniku hemeroidů.

Léčba hemeroidů hypermanganem

Hypermangan má při léčbě hemeroidů význam nejen jako desinfekční prostředek, ale také jako lék. Koupele s přídavkem hypermanganu ulevují pacientům od nepříjemného svědění a pálení. Zmírňují bolesti, urychlují hojení a pomáhají předcházet opětovnému výskytu hemeroidů. Koupele se provádějí vsedě ve vlažné vodě. Dávkování hypermanganu je nejjednodušší v tabletách, na 4 litry vody se používá jedna tableta. Pokud máte k dispozici prášek, dbejte zvýšené opatrnosti, příliš vysoké koncentrace hypermanganu mohou způsobit popáleniny kůže. Vzhledem k výše uvedenému riziku platí: Jestliže chcete hypermangan na hemeroidy používat, o dávkování se vždy raději poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Jen pro zajímavost, hypermangan zlepšuje jak stav hemeroidů, tak i bércových vředů a různých kožních onemocnění, zejména těch, které způsobují plísně, a lze ho použít i ke snížení projevů alergické reakce na kosmetické přípravky, například na barvy vlasů.

Skvrny od hypermanganu

Nevýhodou použití hypermanganu je, že způsobuje růžové až fialové skvrny na oblečení. Pokud jej tedy k léčbě hemeroidů používáme, je lepší nosit starší spodní prádlo. Skvrny od hypermanganu lze naštěstí chemicky odstranit, a to buď pomocí vinného či jablečného octa, nebo odbarvovacího přípravku, jako je například Duha. Hypermangan dále zanechává skvrny na pokožce a nehtech, ty mají však hnědou barvu a obvykle do dvou dnů samovolně zmizí.

Alternativy hypermanganu

Často doporučovanou alternativou hypermanganových koupelí jsou koupele z dubové kůry. Dubová kůra má rovněž vynikající desinfekční, a zároveň hojivé účinky, a na rozdíl od hypermanganu nebarví oblečení. Další možnost klasické léčby představují heřmánkové nebo bezinkové koupele, dále pak používání bylinných mastí a gelů. V případě závažných forem onemocnění se však klasická léčba ukazuje jako nedostačující a bývá zapotřebí, přistoupit k metodám chirurgické léčby hemeroidů, které spočívají v jejich odstranění. Po operativních zákrocích lze pak k urychlení hojení použít hypermangan.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>