Hlen ve stolici patří mezi typické příznaky hemeroidů. Malé množství hlenu však není považováno za známku zdravotních obtíží, protože se občas objevuje takřka u všech konzumentů mléčných výrobků. Za znepokojivý lékaři považují teprve nález většího množství hlenu, zejména když se objevuje v kombinaci s krví, průjmy a bolestmi břicha.  

Proč se tvoří hlen

Tvorba hlenu v organismu není ničím neobvyklým, dochází k ní u každého z nás, a proto výskyt hlenu ve stolici není důvodem k většímu znepokojení. Často se jedná o signál, že konzumujeme nadměrné množství hlenotvorných potravin, zejména tedy produktů vyrobených z kravského mléka, bílého řepného cukru a bílé pšeničné mouky. Větší množství hlenu ve stolici, zejména pokud je provázeno bolestmi břicha, nadýmáním nebo průjmy, může však signalizovat přítomnost alergie nebo jiného onemocnění, jako je například celiakie, dráždivý tračník, ulcerózní kolpitida, anebo Crohnova choroba. Zvýšená sekrece je podstatě obrannou reakcí organismu, který si na povrchu sliznice, jež je drážděna, vytváří hlenový ochranný povlak. Zahlenění se často objevuje v pylové sezóně u alergiků, anebo celoročně u lidí trpících některou z potravinových alergií. Hlen se pak objevuje nejen v dýchacích cestách, ale dostává se také do žaludku, a tím i do střev a následně do stolice.

Projevy hemeroidů

Zvýšené množství hlenu ve stolici se často objevuje také u pacientů trpících hemeroidy, a je proto považováno za jeden z jejich příznaků. Hlen ve stolici je typickým projevem vnitřních hemeroidů, které jsou ukryty uvnitř konečníku, takže o nich pacienti často ani nevědí do doby, než se vyskytne některý z jejich projevů. Vnitřní hemeroidy na sebe obvykle upozorní krvácením, krev je jasně červená a k jejímu uvolnění dochází obvykle při stolici nebo po ní. Stopy krve tak mohou být ve stolici právě s hlenem. Také v případě hemeroidů dochází k produkci hlenu z důvodu podráždění tkáně. Jestliže se ve Vaší stolici objeví krev spolu s hlenem, měli byste o tom informovat svého lékaře.

Jak se zbavit hlenu

Protože hlen ve stolici je spojován s celou řadou závažných zdravotních obtíží, a zároveň o žádné vážné onemocnění vůbec jít nemusí, bývá ke stanovení diagnózy nutné provést více vyšetření, zejména pak gastroenterologické, alergologické a imunologické vyšetření. Na základě výsledků pak lékař doporučí vhodný způsob léčby. U většiny pacientů se naštěstí ukazuje, že žádným onemocněním netrpí, v tomto případě jim lékař obvykle doporučí omezit konzumaci potravin vedoucích ke zvýšené produkci hlenu ve prospěch potravin, které zahlenění v takové míře nezpůsobují. Mezi konkrétní doporučení patří především náhražka výrobků z kravského mléka jejich alternativami z mléka ovčího, kozího, sojového nebo rýžového. Dále je dobré nahradit bílý rafinovaný cukr hnědým třtinovým cukrem, který nejenže nezpůsobuje tvorbu hlenu v tak vysoké míře, ale také je zdrojem vlákniny, balastní látky, která pomáhá hlen společně se škodlivinami z těla odplavovat. Neméně důležité je nahradit bílé pšeničné pečivo tmavým celozrnným, které je rovněž zdrojem vlákniny. V případě velkého zahlenění si můžete udělat detoxikační kúru. Oblíbeným pomocníkem v boji proti zahlenění jsou lněná semínka. Každý den namočíte dvě velké lžíce nejméně na 8 hodin do vody, a poté je zkonzumujete (semínka si můžete přidat i do ovesné kaše). Semínka jezte ráno a večer před spaním po dobu 2 týdnů, výborně tak pročistíte celý organismus a zbavíte ho nejen hlenu, ale i dalších škodlivin.

Boj proti hemeroidům

Doporučení na snížení tvorby hlenu dostanou od lékaře také pacienti, u kterých vyšetření potvrdí výskyt hemeroidů. Strava bohatá na vlákninu je důležitou součástí komplexní léčby i prevence hemeroidů, protože vláknina mimo jiné zvětšuje objem stolice, usnadňuje vyprazdňování a pomáhá předcházet zácpě, která patří mezi příčiny vzniku křečových žil v konečníku. V rámci boje s hemeroidy je rovněž důležité dbát na dodržování správného pitného režimu, pravidelnou pohybovou aktivitu (s výjimkou jízdy na kole a zvedání těžkých břemen v posilovně, které stav hemeroidů spíše zhoršují) a zvýšenou hygienu konečníku, která spočívá v nahrazení toaletního papíru vlhčenými ubrousky a v lepším případě používáním bidetu k pravidelné hygieně. Další součástí léčby je používání mastí, gelů a dalších přípravků. V závažnějších případech vyžadují hemeroidy odstranění.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>