Hemeroidy, zduřelé žíly v oblasti konečníku, patří mezi typické těhotenské neduhy. Jaké jsou jejich typické průvodní znaky? Jak tento problém odstranit? A jak se dá tvorbě hemeroidů v těhotenství předejít? Dozvíte se v následujícím článku.

Na vině je změna stavu

Během těhotenství dochází v těle ženy k celé řadě změn. Objem krve se zvyšuje až o 2 litry, přičemž k největšímu prokrvení dochází v oblasti dělohy, která pak vytváří zvýšený tlak na konečník. Tento tlak je v důsledku zvyšující se váhy plodu čím dál silnější. (Některé ženy mají problémy s hemeroidy právě až ke konci těhotenství, kdy už děloha s dítětem uvnitř dosahuje vysoké hmotnosti.) Žíly v konečníku se rozšíří a jsou náchylnější ke vzniku prasklin. Dalším těhotenským neduhem, který úzce souvisí s hemeroidy, je zácpa. Většina těhotných žen mívá problémy s vyprazdňováním (to mají na svědomí hormonální změny, které nepříznivě ovlivňují střevní peristaltiku), což je při stolici nutí vyvolávat větší tlak. Právě při vyprazdňování tuhé stolice může dojít ke vzniku trhlinky nebo k prasknutí hemeroidů s následkem krvácení. Krev na toaletním papíře ženu obvykle vyděsí, zpravidla se však nejedná o nic vážného. Hemeroidy k těhotenství patří a v průběhu šestidenní obvykle odezní. (To platí především pro pacientky, které před těhotenstvím hemeroidy netrpěly.) Někdy se však mohou objevit komplikace, nejčastější z nich je trombóza, při které dochází k vytvoření bolestivého uzlu naplněného krví, který může prasknout, a začít krvácet. Dalším možnou komplikaci představuje profuzní krvácení, ke kterému může dojít po stolici s tuhou konzistencí nebo v důsledku tlačení při porodu. Rizikem profuzního krvácení je, že může způsobit velké ztráty krve.

Léčba hemeroidů v těhotenství

Pokud hemeroidy v těhotenství trpíte, neváhejte se svěřit svému gynekologovi, případně obvodnímu lékaři, který Vám předepíše účinnou mast na hemeroidy. Pokud se za tento problém stydíte, můžete si koupit některý z volně dostupných přípravků v lékárně. Stav hemeroidů se může přechodně zhoršit po porodu, protože během vaginálního porodu, kdy rodička vytlačuje dítě z porodních cest, vyvíjí maximální tlak na konečník. (V tomto ohledu mají výhodu ženy, které rodí císařským řezem, nebo ty, s hladkým a krátkým průběhem vaginálního porodu.) Také v tomto případě se na léčbu hemeroidů používají masti a krémy. Pokud ovšem po ukončení šestinedělí nedochází ke zlepšení, anebo se dokonce stav hemeroidů zhoršuje, krvácení nebo bolest trápí ženu při každé stolici, hemeroidy vyhřeznou, atd., je třeba navštívit lékaře, aby doporučil účinnější způsob léčby – některý z ambulantních zákroků. Nejčastějším druhem zákroku je metoda elastické ligatury, která spočívá v zaškrcení hemeroidů gumičkou, hemeroidy pak samy odpadnou.

Prevence hemeroidů v těhotenství

Existuje několik doporučení, která obecně pomáhají vzniku hemeroidů v těhotenství přecházet. Primárně důležitá je konzumace stravy, která je bohatá na vlákninu, tedy ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin, ovesných vloček, atd, což pomáhá předcházet zácpě. V lékárnách a prodejnách zdravé výživy si můžete koupit také vlákninu jako doplněk stravy. Oblíbeným doplňkem jsou semena indického jitrocele, která se prodávají pod obchodním názvem Psyllium nebo Psyllicol. Koupit si můžete i obyčejná lněná semínka. Každý den pak namočíte 2 polévkové lžíce semínek do vody a přimícháte si je do jogurtu jako součást večeře. Neméně důležité je dodržování správného pitného režimu, což v praxi znamená vypít každý den alespoň dva litry neperlivé vody nebo minerálky denně. Dále je dobré nosit volné oděvy z přírodních materiálů, zejména pohodlné a prodyšné spodní prádlo. Neméně důležitá je pravidelná pohybová aktivita (pro těhotné ženy je ideální například plavání) a správná hygiena konečníku. Používaní bidetu je z hlediska prevence hemeroidů mnohem vhodnější nežli používání toaletního papíru. Vzniku hemeroidů v těhotenství a při porodu lze do jisté míry předcházet také masáží konečníku, která stimuluje střeva ke správnému fungování, čímž předchází zácpě, stejně jako posilováním svalů pánevního dna. Posilování svalů pánevního dna navíc pomáhá předcházet inkontinenci po porodu. Někteří lékaři v rámci prevence hemeroidů v těhotenství také doporučují spát v poloze na boku, protože tím nedochází k překrvování dělohy a k městnání krve v dolní části těla.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>