Hemeroidy po porodu trápí takřka polovinu rodiček. Příčinou jejich vzniku je zvýšený tlak na oblast konečníku, a to nejen při porodu, ale již předtím, zejména v posledním trimestru těhotenství. Hemeroidy po porodu většinou samovolně zmizí v průběhu šestinedělí. Pokud nedojde ke zlepšení stavu, případně naopak ještě dojde k jeho zhoršení, žena by měla kontaktovat svého lékaře, aby jí předepsal účinnou léčbu.   

Proč hemeroidy vznikají

Hemeroidy po porodu jsou poměrně častou komplikací takřka poloviny žen. Jejich vznik je způsoben velkým tlakem na žíly v konečníku, ke kterému při vaginálním porodu dochází. Z uvedeného vyplývá, že hemeroidy při porodu nevznikají ženám, které rodí císařským řezem. Nižší tendenci k výskytu hemeroidů samozřejmě mají také ženy s hladším průběhem porodu (dítě má menší hlavičku, porod postupuje rychleji, atd.) Vzhledem k výskytu dalších faktorů podporujících vznik hemeroidů, které se objevují již v těhotenství, dochází ke vzniku hemeroidů ještě několik měsíců před porodem. Mezi tyto faktory patří především zvětšený objem krve v těhotenství a sklon k zácpě. Jen pro zajímavost během těhotenství dochází ke zvětšení objemu až od 2 litry. V těle budoucí matky pak koluje mnohem více krve, přičemž k největšímu prokrvení dochází právě v oblasti dělohy. Prokrvená děloha vytváří tlak na své okolí, tedy i na konečník. Vlivem tohoto tlaku pak dochází k rozšíření drobných žil v okolí konečníku. Pokud těhotná žena navíc trpí také zácpou (sklon k zácpě je pro těhotenství typický v důsledku hormonálních změn), je nucena při vyprazdňování vyvolávat zvýšený tlak, což dále vede ke zhoršení stavu. Nakonec, během porodu, kdy žena vytlačuje dítě z porodních cest, je tento tlak největší, a může způsobit nejen hemeroidy, ale také praskliny.

Možnosti léčby

Postižená místa nepříjemně pálí a mohou také krvácet. Jestliže však žena před porodem neměla k tvorbě hemeroidů sklon, hemeroidy se v průběhu šestinedělí samovolně stáhnou zpět, a pak už obvykle nepůsobí další obtíže. V případě, že se tak nestane, pomůže lékař, který po zhodnocení stavu pacientce předepíše mast nebo krém proti hemeroidům. Někdy dostávají tyto přípravky ženy již v porodnici na oddělení šestinedělí, kde leží s miminkem. Pokud Vám hemeroidy činí po porodu obtíže, zeptejte se na možnosti léčby již v porodnici, až se vrátíte domů, nebudete mít času nazbyt.

Komplikace hemeroidů

Včasná léčba hemeroidů má své opodstatnění také z hlediska prevence vzniku vážnějších komplikací. Nejčastější komplikaci hemeroidů představuje trombóza, při které dochází k vytvoření bolestivého uzlu naplněného krví, který může prasknout, a začít krvácet. Pokud jsou hemeroidy včas diagnostikovány a léčeny, nedostávají se do této formy. Dalším příkladem závažné komplikace vnějších hemeroidů je profuzní krvácení, k němuž může dojít poté, co pacientka musela při konání potřeby vyvolat příliš velký tlak. Riziko profuzního krvácení spočívá v tom, že je spojeno s velkými ztrátami krve a s rizikem chudokrevnosti.

Jak hemeroidům předejít

Protože tuhá konzistence stolice obecně stav hemeroidů zhoršuje (nutí člověka při vylučování k tomu, aby vytvářel větší tlak), je důležité přispívat k jejímu změkčení. Toho dosáhneme zejména konzumací stravy bohaté na vlákninu, například ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin, ovesných vloček, atd. Velmi dobrými pomocníky proti zácpě jsou jablka a hrušky. V lékárnách a prodejnách zdravé výživy je k dostání také vláknina jako doplněk stravy – například semena indického jitrocele, která se prodávají pod obchodním názvem Psyllium nebo Psyllicol. Neméně důležité je dodržování správného pitného režimu, což v praxi znamená vypít každý den alespoň dva litry neperlivé vody nebo minerálky denně. Neméně významnými preventivními opatřeními jsou nošení volných oděvů z přírodních materiálů, zejména pak pohodlného a prodyšného spodního prádla, a dostatečná hygiena konečníku – ideální je, když máte k dispozici bidet. Vzniku hemeroidů při porodu lze do jisté míry předcházet také masáží. Pokud Vám partner provádí masáž hráze, aby nedošlo k jejímu natržení při porodu, může tuto masáž obohatit také o masáž konečníku, která stimuluje střeva ke správnému fungování, a působí tak preventivně proti zácpě i proti hemeroidům.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Dagi says:

    hemeroidy jsem zažila poprvé po porodu,upravila jsem jídelníček

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>