Dubová kůra se pro svůj vysoký obsah cenných látek a snadnou dostupnost hojně používá v lidovém léčitelství. Nejvíce ceněné jsou přitom její desinfekční a stahující účinky, stejně jako schopnost zastavovat krvácení. Dubová kůra má proto svůj význam také při léčbě hemeroidů.

Léčivé účinky dubu

Léčivé účinky dubu jsou známy již po staletí. Tento strom pomáhal našim dávným předkům v boji s celou řadou zdravotních neduhů, od žaludečních nevolností, přes léčbu ekzémů, až po hojení válečných ran. Ne náhodou je proto dub považován za symbol síly. Nejvíce cenných látek se ukrývá v jeho kůře, a z toho důvodu se právě dubová kůra používá jako léčebný prostředek. Protože dub patří v našich klimatických podmínkách mezi nejvíce rozšířené dřeviny, je jeho kůra zároveň snadno a pro každého dostupným léčebným pomocníkem. A co přesně dubová kůra obsahuje?

Co obsahuje dubová kůra

Dubová kůra je bohatým zdrojem tříslovin, které mají významné stahující a antiseptické vlastnosti, a tvoří přibližně pětinu jejího obsahu. Tříslovina tanin, která na sebe váže proteiny, brání vzniku bakteriálních infekcí, čehož se využívá při léčbě průjmů, žaludečních a urologických obtíží. Dubová kůra je dále zdrojem stopových prvků a vitamínů, jejich konkrétní složení pak závisí na druhu dubu (zda se jedná o dub letní, dub, zimní nebo dub bílý). Stahující a desinfekční účinky má kůra ze všech druhů dubů. Kůra dále obsahuje fytoncidní látky (které mají antibiotické účinky), flavonoidy (antioxidační látky) a pryskyřici.

Dubová kůra na hemeroidy

Dubová kůra se používá při léčbě hemeroidů, a to pro její silné stahující účinky. (Hemeroidy jsou v podstatě zvětšené křečové žíly v oblasti konečníku, které je třeba stáhnout zpět, aby nepůsobily pacientům nepříjemné obtíže, zejména pak svědění, pálení, ale také komplikovanou hygienu v intimní oblasti a později i bolesti.) V případě, že dojde k výhřezu hemeroidů, dubová kůra zklidňuje postižená místa a zmírňuje otoky. Ve formě sedací koupele pak zlepšuje prokrvení v oblasti konečníku, čímž pomáhá předcházet tvorbě krevních sraženin, které jsou nepříjemnou komplikací vnějších hemeroidů, vznikající při nadměrném tlačení na stolici (zejména při zácpě) a při velké námaze, například při zvedání velmi těžkých břemen. Protože krevní sraženiny v řitní oblasti často praskají a krvácejí, a jsou spojeny s rizikem infekce, jsou zde důležité také desinfekční účinky dubové kůry.

Sběr dubové kůry

Dubovou kůru si můžete koupit buď v lékárně, nejčastěji v podobě mastí, gelů či koupelí, anebo si ji sami nasbírat. Dubová kůra se sbírá na jaře a na podzim z mladých větví stromů dubu letního nebo dubu zimního. Větve by přitom neměly mít větší průměr než 3 cm. Kůra se sbírá tak, že přidržíte větev, naříznete ji, a poté kůru podélně odlupujete. Naloupanou kůru je třeba důkladně usušit a uschovávat v uzavřené nádobě na temném a suchém místě.

Aplikace dubové kůry

Dubovou kůru lze používat jak zevně, například jako přídavek do koupele nebo na obklady, tak vnitřně, například ke kloktání při bolestech v krku a zánětech dásní, nebo v podobě čaje, který tlumí příliš silné menstruační krvácení, a pomáhá také proti průjmu. Při léčbě hemeroidů má dubová kůra význam při zevním použití, zejména ve formě sedacích koupelí. Vzhledem k jednodušší aplikaci se těší výrazně větší oblibě gely nebo masti z dubové kůry, které mohou mít pacienti stále při sobě a kdykoli je v případě potřeby (při obtížích 2x až 3x denně) aplikovat. Jen pro zajímavost, gel z dubové kůry rovněž přispívá ke snižování nadměrného pocení nohou.

Domácí koupel z dubové kůry

Pokud si budete chtít připravit domácí koupel proti hemeroidům z vlastnoručně nasbírané dubové kůry, budete k tomu potřebovat 250g až 300g kůry z mladých větví dubu, kterou nejprve 45 až 60 minut povaříte na mírném plameni v 1 litru vody, a poté přilijete do lavoru s cca 3 litry vlažné vody. Doporučená doba sedací koupele je 15 až 20 minut. V případě akutních obtíží se doporučuje koupel jednou až dvakrát denně, jako prevence dvakrát týdně. U zakoupené dubové kůry se pochopitelně řídíte návodem na obalu výrobku.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>