Hemeroidy, rozšířené žilní pletence v oblasti konečníku, jsou zdrojem celé řady nepříjemných obtíží. Svědění, pálení a často i bolesti a dalších komplikací, ke kterým dochází především po a během vyprazdňování. Naštěstí existuje mnoho osvědčených přípravků a rad, které pomáhají tyto obtíže zmírnit a opětovnému vzniku hemeroidů předejít.  

Masti, gely a čípky

Volně prodejné přípravky v podobě mastí, gelů a čípků patří mezi nejčastěji používané přípravky k ošetření hemeroidů. Většina pacientů vidí velkou přednost v tom, že k jejich koupi není zapotřebí lékařský předpis. Masti a gely na hemeroidy mají stahující, a zároveň desinfekční účinky. Mezi osvědčené přípravky patří měsíčková mast, konopná mast a mast z dubové kůry. Čípky pak slouží k usnadnění vyprazdňování.

Sedací koupele

Dalším osvědčeným prostředkem proti hemeroidům jsou sedací koupele, které spočívají v tom, že se v lavoru s vlažnou vodou rozpustí účinná látka, jako je například hypermangan nebo dubová kůra. Obojí je volně prodejné v lékárně. K dosažení výsledků je třeba dodržet dobu koupele alespoň 15 minut a opakování nejméně obden. V případě akutních obtíží (prasklý hemeroid, který krvácí) se doporučuje provádět koupel jednou až dvakrát denně. Sedací koupele s výše uvedenými látkami mají hojivé regenerační účinky a ulevují pacientům od bolesti. Teplá voda navíc zlepšuje prokrvení a pomáhá předcházet trombóze, která je vážnou komplikací vnějších hemeroidů v pokročilejším stadiu. V případě hypermanganu je třeba důsledně dodržovat doporučené dávkování, aby nedošlo ke spálení kůže. Hojivé účinky mají také sedací koupele z heřmánku.

Strava bohatá na vlákninu

Vzhledem k tomu, že výskyt hemeroidů je spojený s příliš silným a častým tlačením na konečník, k čemuž dochází nejčastěji v důsledku zácpy, je důležité zácpě předcházet. Osvědčená rada říká, že strava bohatá na vlákninu změkčuje stolici, což pomáhá účinně předcházet jak zácpě, tak potažmo i hemeroidům. Zdrojem vlákniny je celá řada potravin, a to především celozrnné pečivo, ovoce, zelenina, lněné semínko, otruby a ořechy. Projímadla se doporučuje používat pouze jednorázově, dlouhodobé používání projímadel zácpu zhoršuje. Ke změkčení stolice je rovněž důležité dodržování pitného režimu.

Vhodná pohybová aktivita

Důležitou součástí prevence hemeroidů je také pravidelná pohybová aktivita, ideálně plavání nebo chůze. Příliš intenzivní a častá jízda na kole stav hemeroidů naopak zhoršuje, stejně jako zvedání těžkých břemen v posilovně nebo při práci. Dbát na pravidelnou pohybovou aktivitu by měli především pacienti, kteří většinu pracovního času prosedí, například kancelářské profese nebo řidiči z povolání. Na hemeroidy zabírají konkrétní cviky, především cviky určené na posilování pánevního dna, anebo tzv. svíčka. Cviky pánevního dna by měly cvičit především těhotné ženy, protože kromě zlepšování stavu hemeroidů, které jsou zejména pro třetí trimestr těhotenství typickým zdravotním neduhem, jimi také pomáhají předcházet inkontinenci močového měchýře, časté komplikaci po opakovaných porodech.

Správná hygiena konečníku

Neméně důležitá je správná hygiena konečníku. Většina pacientů používá k očistě po stolici suchý toaletní papír, který však není příliš vhodný. Mnohem vhodnější je použití vlhčených ubrousků, které umožňují vyšší úroveň očisty, a zároveň nedráždí citlivou kůži v anální oblasti. Ideální řešení pak představuje očista vodou, buďto použití sprchy nebo bidetu. V případě příslušenství, které není příliš prostorově velkorysé, lze využít možnosti instalace přídavného bidetového sedátka, které je součástí stávající toaletní mísy, a nevyžaduje žádné stavební úpravy.

Masáž konečníku

Moderní bidetové systémy jsou vybaveny také masážními programy, které stimulují pohyb střev, čímž usnadňují vyprazdňování, a pomáhají předcházet zácpě. Masáž konečníku je samozřejmě možná bez použití bidetu, lze k ní použít erotické masážní oleje. Kvalitně provedená masáž nejenže pomáhá předcházet vzniku hemeroidů, ale může být pro páry i příjemným zpestřením jejich intimního života.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>