Bolest konečníku je nepříjemný pocit v intimní oblasti, se kterým se neradi komukoli svěřujeme, a to včetně lékařů. Z hlediska našeho zdraví je však důležité zjistit, co bolest způsobuje, aby bylo možné zahájit včasnou léčbu.

Příčiny bolesti

Příčiny bolesti konečníku mohou být různé. Základní rozlišení spočívá v dělení na bolesti, které jsou způsobeny uvnitř konečníku, a na bolesti, které vznikají jako důsledek zdravotních problémů s orgány v blízkosti konečníku. U žen mohou bolesti konečníku poukazovat na problémy s dělohou, vaječníky, vejcovody nebo pochvou. U mužů pak na zdravotní problémy spojené s prostatou. (Nejčastěji se jedná o záněty prostaty, které se léčí podáváním antibiotik.) Konkrétní příčiny se velmi liší, může se jednat o mimoděložní těhotenství, anebo také o nádory, kde není radno návštěvu lékaře oddalovat. Velmi závažné mohou být také následky neléčení zánětů mužských i ženských pohlavních orgánů, které mohou vést až k neplodnosti.

Nejčastější vnitřní příčina: hemeroidy

Lékařskou návštěvu není dobré oddalovat ani v případech, kdy příčiny bolesti konečníku vycházejí přímo z konečníku, v tomto případě se nejčastěji jedná o hemeroidy, onemocnění, které podstatně snižuje kvalitu života pacientů. Hemeroidy jsou v podstatě křečové žíly v oblasti konečníku, které vznikají v důsledku rozšíření žilní stěny a projevují se nepříjemným svěděním, pálením, bolestmi a krvácením. Přítomnost hemeroidů je spojována nejen s výše popsanými nepříjemnými pocity, ale také s četnými zdravotními riziky. Vzhledem k tomu, že se v tlustém střevě nachází velké množství bakterií, hrozí zde více než kdekoli jinde zvýšené riziko infekce a vzniku zánětu.

Závažná střevní onemocnění

Zánět konečníku (proklitida) je zánětlivé onemocnění střev projevující se neustálým nutkáním na stolici, pocitem plného konečníku a zácpou. Oblast konečníku je celkově podrážděná, bolestivá, ve stolici se může objevit i krev. Vyprazdňování navíc mohou doprovázet bolestivé křeče. Ještě závažnější onemocnění střev představuje ulcerózní kolititida.  Jedná se o chronické onemocnění střevní sliznice, které začíná v konečníku, a postupně se rozšiřuje do dalších částí tlustého střeva. Ulcerózní kolititida patří mezi civilizační nemoci, které se objevují jak u dospělých, tak u dětí. Typickými symptomy jsou časté průjmy, bolesti břicha, krvácení z konečníku, ale také teplota, nevolnost a další. V místech narušení sliznice zánětem se tvoří vředy, které vylučují hlen a krev. Terapie je závislá na závažnosti onemocnění, používají se farmaka, stejně jako chirurgické či biologické metody. Dalším závažným onemocněním střev je Crohnova choroba, zánětlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje oblast tlustého či tenkého střeva, a jsou pro ně typické časté průjmy, které mohou vést k narušení sliznice v řitní oblasti, a tím ke vzniku hemeroidů.

Poranění, nádory a další příčiny

Hemeroidy jsou sice nejčastější, nikoli však jedinou vnitřní příčinou, která způsobuje bolest konečníku. Bolest konečníku může vzniknout také v důsledku poranění konečníku, a to buď při vyprazdňování stolice příliš tuhé konzistence, zejména u pacientů trpících častou zácpou, nebo při análním styku, kdy jsou do konečníku zaváděny různé předměty. Stejně tak mohou bolesti v konečníku signalizovat přítomnost nádorů. (Mezi nejzávažnější onemocnění patří karcinom tlustého střeva.) K bolestivým projevům však zpravidla dochází až v pozdějších stadiích nemoci. Vzhledem k tomu, že včasná diagnóza je především v případě této závažné nemoci základním předpokladem úspěšné léčby, má zde prevence mimořádný význam. Většina nádorů tlustého střeva se nachází v konečníku a lze je odhalit při běžném vyšetření per rectum (lékař si vezme gumovou rukavici a vyšetří anální otvor prstem). Z preventivních důvodů (karcinom tlustého střeva u nás patří mezi nejčastější příčinu úmrtí pacientů nad 50 let věku) by mělo být toto vyšetření prováděno všem pacientům starším 45 let.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>