Anoskopie je endoskopická metoda, která se používá k vyšetření dolní části konečníku a řitního kanálu za účelem potvrzení či vyloučení diagnózy, případně také k ošetření některých onemocnění konečníku, nejčastěji hemeroidů v prvním stadiu, polypů nebo píštělí. Na rozdíl od koloskopie či rektoskopie nevyžaduje anoskopie žádnou zvláštní přípravu.   

Význam anoskopie

Anoskopie (termín odvozený od latinského slova anus – řiť) je proktologická metoda využívaná v medicínské praxi k vyšetření dolní části konečníku a řitního kanálu. Používá se při ní přístroj anoskop, což je krátká, průhledná plastová nebo kovová trubička, která se zasouvá do konečníku, čímž umožní vyšetřit danou oblast jak přímým pohledem, tak i do stran. Účelem anoskopického vyšetření je kontrola oblasti konečníku a prostoru mezi svěrači, umožňující včasnou diagnózu a léčbu onemocnění dolní části tlustého střeva. Kromě vyšetření konečníku umožňuje anoskopie provést také některá, méně náročná ošetření vybraných onemocnění konečníku, zejména pak hemeroidů v prvním stadiu, polypů či nekomplikovaných píštělí. Dále v rámci anoskopie možné provést odběr vzorků tkáně za účelem laboratorního, nejčastěji histologického, vyšetření, což se provádí v případě podezření na rakovinotvorné změny v oblasti tlustého střeva. Anoskopie se často provádí jako doplňující vyšetření koloskopie, náročného vyšetření sloužícího ke kompletnímu vyšetření tlustého střeva. Tato metoda má mimo jiné význam i hlediska prevence karcinomu tlustého střeva, anebo jeho včasné diagnostiky, která podstatně zvyšuje úspěšnost léčby.

Jak se vyšetření provádí

Anoskopické vyšetření je pro pacienty zcela zbytečným důvodem k obavám, neboť je bezbolestné (s výjimkou případů, kdy má pacient v konečníku poranění sliznice), protože se při něm používá gel se znecitlivujícím účinkem, a trvá pouze několik minut. Nejčastěji se provádí vkleče, lze jej však provést také v poloze na boku nebo vleže na zádech. (Pokud je Vám některá poloha vyžadovaná zdravotním personálem nepříjemná, můžete požádat o její změnu.) Lékař zasune do konečníku plastovou či kovovou trubičku a napojí na ni zdroj světla, aby mohl vyšetřit danou oblast.

Ošetření v rámci vyšetření

Pokud lékař v konečníku zjistí přítomnost vnitřních hemeroidů, navrhne Vám jejich odstranění, což lze provést i v rámci diagnostického vyšetření. (Tato možnost má tu výhodu, že nemusíte vyšetření podstoupit opakovaně, čímž snižujete riziko opětovného podráždění konečníku, a navíc dříve vyřešíte svůj problém.) Někdy, když lékař uzná za vhodné, může provést odběr části tkáně, ani tento odběr však není zpravidla bolestivý. Ke komplikacím při vyšetření, kterými jsou podráždění nebo natržení konečníku, dochází jen velmi zřídka. Vyšetření je hrazeno z prostředků zdravotního pojištění, pouze si připlácíte za použití jednorázového plastového anoskopu (podobě jako si ženy u gynekologa připlácejí za použití jednorázových plastových zrcátek) místo sterilního kovového.                     

Příprava před anoskopií

Jak bylo naznačeno v úvodu, anoskopie je vyšetření, které nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Pouze by se měl před ním pacient vyprázdnit, v případě obtíží s vyprazdňováním se provádí mírné klyzma, tj. výplach dolní části střeva. Použít lze také čípek. (Poměrně náročná příprava je naproti tomu nutnou podmínkou k provedení koloskopie, kdy pacient týden před vyšetřením musí dodržovat speciální dietní režim spočívající ve vynechání potravin s obsahem celozrnného pečiva, ovoce a zeleniny se slupkami. Den před vyšetřením nesmí také pacient jíst a pít nečiré tekutiny.) Anoskopické vyšetření se neprovádí u žen v období menstruace. Před vyšetřením by měl pacient informovat lékaře o všech medikamentech, které užívá.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>