Anální fisura, též anální či řitní trhlina, představuje nepříjemný zdravotní problém, který vzniká nejčastěji v důsledku chronické zácpy, kdy dojde k poranění řitní sliznice tuhou stolicí. Toto poranění je velmi bolestivé a spojené s krvácením. Poranění se obvykle během několika dní zhojí, je zde však problém recidivy. V tomto případě anální fisura vyžaduje léčbu.

Příčiny poranění

Anální fisura neboli řitní trhlina vzniká nejčastěji jako důsledek chronické zácpy, kdy si pacienti, kteří jsou při defekaci nuceni vykonávat příliš velký tlak, mohou toto poranění sami způsobit. Ke vzniku trhliny však může dojít také při některých sexuálních praktikách, jako je anální styk, nebo zavádění různých předmětů do konečníku. Někdy může být poranění způsobeno během lékařského vyšetření střev, například během rektoskopie, kdy se do konečníku zavádí kovový rigidní endoskop, nebo během koloskopie. Tyto případy jsou však spíše vzácné. Ke vzniku poranění dále přispívají níže uvedené rizikové faktory. Velkou roli hraje dědičnost, věk a nezdravý životní styl. Sedavý způsob života, nedostatečný pitný režim, obezita, vysoký krevní tlak, vyšší věk, nedostatek pohybu nebo nevhodná pohybová aktivita, nesprávná hygiena konečníku a strava s nedostatkem vlákniny riziko vzniku anální trhliny zvyšují.

Projevy anální fisury

Mezi typické projevy řitní trhliny patří bolest během vyprazdňování. Tato bolest může být natolik silná, že vede některé pacienty k tomu, aby skoro nejedli, protože mají obavu z bolestivého vyprazdňování. Bolest je zpravidla doprovázena krvácením. Krev vytékající z anální trhliny má jasně červenou barvu. Kape buď do mísy, anebo ji pacienti nacházejí na toaletním papíře. Někdy je anální trhlina nesprávně zaměňována s vnitřními hemeroidy, které se rovněž projevují krvácením jasnou a čistou krví, hemeroidy však na rozdíl od anální trhliny nebolí. (Pokud pacient krvácí tmavou krví, jedná se o jiné, závažnější onemocnění trávicího ústrojí.) Příznaky anální trhliny může doprovázet také nepříjemné svědění nebo pálení v oblasti konečníku. Také tyto symptomy, stejně jako zvýšené napětí análního svěrače, jsou anální trhlině a hemeroidům společné. Dalším příznakem anální fisury je defekt na konečníku, který je vidět. Pacient jej může pozorovat po přiložení zrcátka do oblasti konečníku.

Možnosti léčby

Anální fisura se dá léčit buď konzervativně, anebo chirurgicky. Věnujme se nejprve metodám konzervativní léčby. Ty spočívají v kombinaci desinfekce a zmírnění bolesti. Účinnými přípravky jsou hojivé masti, například mast z měsíčku lékařského, anebo bylinné sedací koupele, jako je koupel z dubové kůry, jitrocelová, kostivalová nebo heřmánková, které urychlují zacelení rány. Dále se používají čípky ke změkčení stolice nebo projímadla. Chirurgická léčba nabízí několik možností, a to buď dilataci spočívající v rozšíření konečníku (operace se provádí v celkové anestezii), nebo chirurgické odstranění fisury. Existují i další metody založené na snižování napětí svěrače, například Eisenhammerova operace, zde je však nevýhodou riziko nepříznivých účinků v podobě následné inkontinence stolice. Jak ukazuje praxe, vzhledem k recidivě anální trhliny, je v mnoha případech nutné opakované provedení operace.

Prevence

Vzhledem k tomu, že nejčastější příčinou řitní trhliny je zácpa, je důležitou součástí prevence předcházení vzniku zácpy. Zácpě lze obecně předcházet dodržováním správného pitného režimu, konzumací stravy bohaté na vlákninu (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina) a pravidelnou pohybovou aktivitou. Co se análních sexuálních praktik týče, zde je důležitou součástí prevence používání dostatečného množství lubrikačního gelu.

Foto: Freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>